U Lipšica je všetko v poriadku? Cez víkend sa v Košiciach konal veľký „antikorupčný festival“ Nadácie Zastavme korupciu. Tú založil v roku 2014 slovenský podnikateľ, zakladateľ a spolumajiteľ slovenskej softvérovej antivírusovej firmy ESET Miroslav Trnka a Michal Bláha, podnikateľ v oblasti reklamy. Samotný festival je financovaný najmä zo sumy vybranej na vstupnom a z podpory generálneho partnera festivalu, ktorým je spoločnosť Deutsche Telekom IT Solutions Slovensko a z podpory ďalších partnerov,“ ako uviedol zástupca riaditeľky nadácie Martin Suchý.
Z programu sme pre našich čitateľov vybrali diskusiu Moniky Tódovej a hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Taktiež rozhovor medzi špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom, sudkyňou ŠTS Pamelou Záleskou a policajným šéfom Štefanom Hamranom. Ten vám prinesieme v ďalšom článku. Čaputová prehovorila o guvernérovi NBS, ale i o „bezdôvodných útokoch“ opozície, ktorým musí čeliť.
Guvernér NBS
Prvou témou, ktorú dámy spolu preberali bolo neprávoplatné vydanie trestného rozkazu vo veci obžalovaného guvernéra NBS. Podľa Tódovej je toto „pre Slovensko hanba,“ prezidentka to vníma, „ako závažné rozhodnutie.“
U Lipšica je všetko v poriadku?
Ak teda rešpektujeme prezumpciu neviny „ale,“ je otázne, či ju teda rešpektujeme. V tejto súvislosti je zaujímavý aj fakt, že na čele Úradu Špeciálnej prokuratúry stojí muž, ktorý bol za špeciálneho prokurátora zvolený po PRÁVOPLATNOM rozsudku súdu. Nie za korupciu, ale zabitie chodca na prechode. A vo výkone trestu. Je toto pre redaktorku Tódovú taktiež „hanba?“
A čo pani prezidentka, ktorá pri Lipšicovi nenamietala tým, že „reprezentuje dôležitý úrad“ a zastáva „dôležitú funkciu?“ Ak teda je hlava štátu i pani Tódová nestranná a objektívna a obe vo svojich pozíciách konajú v „záujme ochrany právneho štátu a demokracie?“
Nemali by sme potom merať všetko jedným metrom? Aj keď teda podstatným rozdielom medzi týmito pánmi je, že Peter Kažimír, na rozdiel od Daniela Lipšica, právoplatne odsúdený nebol..
Demokracia
Je podľa Čaputovej ohrozovaná nielen opozičnými politikmi, extrémistami a populistami, ale i samotnými demokratmi. „Keď my demokrati komunikujeme negatívne veci a máme nereálne očakávania od demokratických politikov, tým oslabujeme demokraciu tiež.“
Hlava štátu sa vyjadrila i k tlačovým konferenciám Roberta Fica a opozičnej strany Smer, po ktorých jej údajne vždy chodia vyhrážky od Slovákov. Tódová uviedla, že jej sa to deje „na pravidelnej báze.“ Podľa Čaputovej sú útoky opozície voči nej „podlé a bezdôvodné.“
Nasledujúce voľby
Vníma Čaputová ako zásadnú križovatku. Keďže „ide o to, či zostaneme na ceste humanizmu a demokracie.“ „Jednou z možností je, že tu vznikne aj autoritatívny režim,“ uviedla. Podľa Tódovej, „naši opoziční politici otvorene obdivujú Putina.“
Prezidentka k tomu viedla, že ona „sa len veľmi ťažko dostáva do hlavy populistov a preto musí hlboko načrieť do svojej fantázie, aby mohla odpovedať.“
„Želám si, aby sa ľudia v nasledujúcich voľbách dobre rozhodli a aby Slovensko zostalo demokratickou krajinou a právnym štátom,“ uzavrela.
Zdroj: DENÍK N, Pucung
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Čaputová s Tódovou o práve a morálke: Kažimír mal odstúpiť, Fico o nás dvoch i NAKA klame!