eReport.sk
Protesty v Kazachstane, foto:tasr/ap

Tragický sumár z Kazachstanu: Zomrelo 225 ľudí a vyše 4500 bolo zranených!

Nedávne násilné nepokoje v Kazachstane, ktoré sa začali pokojnými protestmi proti zvýšeniu cien pohonných hmôt, si vyžiadali celkovo 225 mŕtvych, oznámili v sobotu tamojšie úrady. V porovnaní s predošlými údajmi ide o dramatický nárast, informovala tlačová agentúra AFP.

“Počas výnimočného stavu boli do márnic prevezené telá 225 ľudí, z toho 19 príslušníkov polície a armády. Niektorí ďalší boli ozbrojení banditi, ktorí sa podieľali na teroristických útokoch. Žiaľ, obeťami teroristických činov sa stali aj civilisti,” uviedol zástupca kazašskej prokuratúry Serik Šalabajev.

Kazašské úrady obviňujú z rozpútania násilností “banditov”

Kazachstan predtým priznal menej ako 50 obetí – 26 “ozbrojených zločincov” a 18 členov bezpečnostných zložiek. Vyššia bilancia mŕtvych – 164 -, ktorá sa minulý týždeň objavila na vládnom kanáli služby Telegram, bola rýchlo stiahnutá.

Hovorkyňa kazašského ministerstva zdravotníctva Asel Artakšinovová uviedla, že lekársku pomoc v danom čase vyhľadalo viac než 2600 osôb, pričom 67 z nich je stále vo vážnom stave. Šalabajev na brífingu podľa tlačovej agentúry TASS povedal, že zranenia počas výnimočného stavu utrpelo 4578 osôb.

Kazašské úrady obviňujú z rozpútania násilností “banditov” a “medzinárodných teroristov”, ktorí sa podľa nich “zmocnili” protestov, pričom epicentrum nepokojov sa prenieslo zo západnej časti krajiny do najväčšieho mesta Alma-Ata na juhovýchode.

Ruskí vojaci sú už na odchode

Vojaci z Moskvou vedenej Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktorí pomohli upokojiť situáciu v tejto stredoázijskej krajine, sa vo štvrtok začali postupne sťahovať. Kazašský konflikt, ktorý vypukol v prvých dňoch nového roka, podľa AFP odhalil mocenský zápas na samom vrchole vlády.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruskí príslušníci mierových síl pomáhajú dostať vozidlo do lietadla pred odletom do Kazachstanu 6. januára 2022 na letisku neďaleko Moskvy.
  2. Ľudia kráčajú okolo zhoreného autobusu po nepokojoch v kazašskej Alma-Ate v utorok 11. januára 2022.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tragický sumár z Kazachstanu: Zomrelo 225 ľudí a vyše 4500 bolo zranených!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti