tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Foto: tasr/ap

Zmenia tretinu ústavy? Po tragických nepokojoch obyvatelia Kazachstanu hlasujú v referende!

Obyvatelia Kazachstanu v nedeľu hlasujú v referende o reformách ústavy, ktoré navrhol prezident Kasym-Žomart Tokajev. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

Tieto návrhy by zmenili tretinu ústavy. Tokajev referendum označuje za posun od vlády prezidenta k forme vlády, ktorá posilní parlament, píše AFP.

Slabší prezident, silnejší parlament, dôraz na ľudské práva

Hlasovanie v hlavnom meste Nur-Sultan a v najväčšom meste Kazachstanu Alma-Ata na juhovýchode krajiny sa začalo o 7.00 h miestneho času (3.00 h SELČ). Miestnosti sa zatvoria o 20.00 h miestneho času. V západnej časti krajiny budú otvorené o hodinu dlhšie – do 21.00 h miestneho času (17.00 h SELČ).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľudia kráčajú okolo zhoreného autobusu po nepokojoch v kazašskej Alma-Ate v utorok 11. januára 2022.

Podľa navrhovanej novely ústavy by sa mali obmedziť právomoci hlavy štátu, výrazne sa posilní rola parlamentu a miestnych zastupiteľských orgánov, dôraz sa bude klásť na oblasť ľudských práv a mal by sa obnoviť ústavný súd.

Malo by sa skoncovať aj s rodinkárstvom hlavy štátu

AFP za najvýznamnejšiu zo zmien označuje zrušenie špeciálnych právomocí Tokajevovho predchodcu a bývalého patróna – dlhoročného prezidenta Nursultana Nazarbajeva. Ďalší z dodatkov má zabrániť tomu, aby príbuzní prezidenta zastávali posty vo vláde.

Tokajev sa dostal k moci v roku 2019, keď nahradil Nazarbajeva. Ten vtedy odstúpil po viac ako 30 rokoch na čele krajiny. Svojich zostávajúcich postov šéfa Bezpečnostnej rady a lídra vládnej strany sa vzdal v januári tohto roka, keď sa v krajine konali protesty. Viaceré vplyvné pozície vo vláde a v štátnych spoločnostiach stratili medzičasom aj jeho príbuzní.

Referendum prichádza po januárových nepokojoch

Analytici uvádzajú, že nedeľňajšie referendum je súčasťou reakcie na januárové nepokoje v Kazachstane, ktorých prvotnou príčinou boli protesty proti nárastu cien palív, píše Reuters.      

Protesty však prerástli do nepokojov, ktoré si životy viac ako 200 ľudí, a úrady museli povolať na pomoc sily Organizácie dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) o vojenskú pomoc.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zmenia tretinu ústavy? Po tragických nepokojoch obyvatelia Kazachstanu hlasujú v referende!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku