eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz
Nemecký kancelár Olaf Scholz. FOTO TASR/AP

TOTO Scholz vyčíta Rusku: NATO pre nich nikdy nebolo hrozbou!


Nemecký kancelár Olaf Scholz v nedeľu počas dňa otvorených dverí vlády v Berlíne vyhlásil, že Severoatlantická aliancia nebola pre Rusko nikdy hrozbou a šéf Kremľa Vladimir Putin rozpútal vojnu na Ukrajine z „absolútne absurdných“ dôvodov. TASR informuje na základe správy agentúry DPA a denníka Die Welt.

Výčitka smerom k Rusku

Scholz vyhlásil, že Putin vojnu na Ukrajine plánoval dlho vopred. „Toto je vojna, ktorú začal Putin, ktorú začalo Rusko, a síce s jasným úmyslom ovládnuť svojho suseda (Ukrajinu),“ povedal Scholz. Dodal, že v súčasnosti ide Moskve o ovládnutie oblastí na východe Ukrajiny, avšak nie je podľa neho isté, že ruské sily svoju agresiu potom zastavia. V tejto súvislosti poznamenal, že poľavenie v odpore proti ofenzíve by nebolo rozumnou stratégiou.

Šéf nemeckej vlády dôrazne odmietol tvrdenia Moskvy, že členské krajiny NATO sa pred vypuknutím vojny nestarali o bezpečnostné záujmy Ruska. Zdôraznil tiež, že aj po viac než pol roku trvajúcej invázie je nutné zaistiť, aby nedošlo k ďalšej eskalácii konfliktu. Putin nesmie ovládnuť ostatné krajiny a nanovo načrtávať ich hranice, uviedol.

Scholz ruského prezidenta Putina pred začiatkom ofenzívy na Ukrajine podľa vlastných slov ubezpečoval, že Ukrajina v najbližších 30 rokoch do NATO nevstúpi. Predseda vlády v Berlíne dodal, že Putin však nechce akceptovať liberálnu, otvorenú spoločnosť v Európe. Údajne mu napríklad tvrdil, že Bielorusko a Ukrajina by nemali byť samostatnými štátmi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Právo na všetko?
  2. víno, poháre, vinica, vinobranie
  3. Zelenskyj tvrdo apeluje na spojencov
  4. Spolupráca Ruska nie je potrebná?
  5. Naď je najväčší konšpirátor
  6. Mimoriadne vyjadrenie Šojgua
  7. Primátor Kyjeva Vitalij Kličko
  8. Hraničný priechod Vyšné Nemecké
  9. Poľský prezident Andrzej Duda

Dialóg s Putinom však Scholz napriek všetkému podľa vlastných slov ukončiť nemieni. Dôležité je podľa neho nenechať sa zastrašiť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

TOTO Scholz vyčíta Rusku: NATO pre nich nikdy nebolo hrozbou!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: