Nová poľská vláda signalizuje istý posun v uvažovaní. Minister zahraničia Sikorski nedávno v rozhovore pre grécke noviny povedal, že poľská verejnosť by podporila vzdanie sa práva veta v niektorých oblastiach.
Nemecko sa snaží presvedčiť Poľsko aj udalosťami z jeho histórie. Berlín zrušenie práva veta v EÚ presadzuje dlhodobo s cieľom posilniť svoju pozíciu v rámci rozhodovania v Únii.
Nebezpečné tendencie
„Väčšia EÚ nebude automaticky silnejšou EÚ,“ povedala nemecká štátna tajomníčka pre európske záležitosti Anna Lührmann (Zelení) na podujatí poľského veľvyslanectva v Berlíne. Podľa nej musí budúce rozširovanie Únie diať súbežne s jej vnútornou reformou.
„To zahŕňa aj diskusie o hlasovaní kvalifikovanou väčšinou v EÚ,“ povedala. Aby podporila svoj argument, pomohla si epizódou z poľskej histórie. „Poľská história a Liberum veto nám ukazujú potenciálne nebezpečenstvá jednomyseľnosti,“ dodala nemecká politička a politologička.
Liberum veto bol právny princíp, ktorým sa riadila Poľsko-litovská únia v 17. a 18. storočí. Spočíval v tom, že umožňoval každému poslancovi poľského sejmu, aby svojím nesúhlasom zablokoval akékoľvek uznesenie sejmu. Vychádzal zo snahy o udržanie čo najväčšej jednoty pri rozhodovaní v tomto multinárodnom celku. V konečnom dôsledku mal tento princíp údajne viesť k jeho úpadku.
Mohlo by vás zaujímať
„Mali by sme mať odvahu poučiť sa z poľskej histórie,“ povedala Lührmann. Nemecko už dávnejšie presadzuje myšlienku, aby sa členské krajiny Únie vzdali práva veta. A to predovšetkým v otázkach zahraničnej politiky. Bývalá národno-konzervatívna poľská vláda túto iniciatívu ostro odmietala.
Tuskova vláda signalizuje istý posun v uvažovaní. Minister zahraničia Radosław Sikorski nedávno v rozhovore pre grécke noviny Kathimerini povedal, že „poľská verejnosť by podporila vzdanie sa práva veta, napríklad pokiaľ ide o rozhodovanie o sankciách“. Vláda však podľa neho zatiaľ neprijala žiadnu pozíciu. V novej vládnej koalícii na to zatiaľ nie sú jednotné názory.
Vzťahy medzi Nemeckom a Poľskom sa po víťazstve Donalda Tuska dramaticky zlepšili. Obnovil sa aj formát zoskupenia Weimarský trojuholník, ktorý združuje Poľsko s Francúzskom a Nemeckom. Tento formát vznikol ako mocenské zoskupenie, ktoré by mohlo ovládať Európu.
Zdroj: Euractiv
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Tlaky na zrušenie práva veta v EÚ silnejú, Nemecko sa snaží presvedčiť Poľsko, aby sa ho vzdalo