eReport.sk
Tibor Gašpar, foto: tasr

Tibor Gašpar nepochodil: Zostáva vo väzbe

AKTUALIZOVANÉ – Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo väzbe za nezmenených podmienok. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, v utorok nevyhovel jeho žiadosti o vypustenie kolúzneho dôvodu väzby, v ktorej je od vlaňajšieho novembra. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Ako informoval jeho obhajca Marek Para, obvinený podal proti rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR.

Tibor Gašpar ostáva vo väzbe. – Foto: tasr

„Súd zamietol našu žiadosť o zúženie dôvodov väzby. V postupe orgánov činných v trestnom konaní sme vzhliadli určité zneužívanie. Pri kolúznej väzbe, ktorej dôvodom je akútna obava z ovplyvňovania vyšetrovania, treba rýchlo konať, čo však nie je vidieť zo strany OČTK. Tri až štyri mesiace je dostatočný čas na to, aby zabránili konkrétnej obave,” reagoval Para s tým, že jeho klient mal tým pádom znemožnený kontakt čo i len s jednou blízkou osobou, rodinou, návštevami, vrátane telefonického kontaktu. Obmedzovať takto ľudí nie je bežné, preto s klientom žiadal o zmenu dôvodov väzby. Nevylúčil ani ústavnú sťažnosť.

Ako znáša väzbu?

Podľa Paru jeho klient, ktorý je vo väzbe v Prešove, ju znáša relatívne dobre, adekvátne jeho racionálnej povahe. Izolácia je však extrémna a mala by trvať len nevyhnutný čas. Tibor Gašpar si nesťažuje na prístup Zboru väzenskej a justičnej stráže, ale na prístup prokurátora, ktorý údajne “jednoznačne zneužíva kolúznu väzbu na nátlak”. Prokurátor sa po rozhodnutí ŠTS odmietol pre médiá vyjadriť.

Tibora Gašpara zadržali v rámci policajnej akcie Očistec, kedy Národná kriminálna agentúra zadržala aj ďalších sedem osôb. Čelí obvineniu pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a tiež korupčné trestné činy.

Vo väzbe zostáva z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.