eReport.sk
Gašpar Tibor
Tibor Gašpar Zdroj: eReport

Tibor Gašpar: Médiá vytvárajú z Lipšica a Hamrana obeť, v USA už nie je demokracia


Médiá sa podľa Gašpara pokúšajú manipulovať verejnú mienku a z Lipšica a Hamrana vytvárajú obeť. Pokusy zabrániť Donaldovi Trumpovi v opätovnej prezidentskej kandidatúre považuje za nedemokratické.

Poslanec Národnej rady (NR) SR za stranu Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) a predseda parlamentného Výboru pre bezpečnosť a obranu Tibor Gašpar sa v rozhovore pre eReport vyjadril k snahám opozície zablokovať zrušenie špeciálnej prokuratúry, k zvláštnym prieskumom dôveryhodnosti, či k stavu demokracie v USA.

Rozhodnutia ústavného súdu existujú

Opozícia spochybňuje opodstatnenosť rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), o ktoré sa snažia koaličné strany. Podľa názoru Tibora Gašpara je však proces rušenia v súlade so zákonmi a v súlade s právom Európskej únie (EÚ). „Žiadna európska norma nám nezakazuje vnútorne si upraviť aj špecializované inštitúcie. Je to výsostné práve členského štátu, ako si zariadi trestnú politiku,“ poznamenal.

Argumentácia opozície je podľa Gašpara založená na polopravdách a klamstvách. „Kolíková ešte nedávno tvrdila, že žiadne rozhodnutia ústavného súdu o porušovaní ľudských práv neexistujú. Lipšic neskôr povedal, že existujú len tri, ktoré sa týkajú ÚŠP. Neskôr ich bolo sedem, potom jedenásť,“ upozornil. Dodal, že rozhodnutia skutočne existujú, majú konkrétne spisové značky a všetky ostatné náležitosti a týkajú sa porušovaní ľudských práv v prípadoch, ktoré riešila ÚŠP na čele s Lipšicom. Rozhodnutia Ústavného súdu SR o porušovaní ľudských práv sú jedným z hlavných argumentov koalície pre rušenie ÚŠP.

Čaputová spochybňuje rozhodnutia ústavného súdu

V prípade pozvania si ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá sa dožadovala vysvetlenia krokov koalície ohľadne rušenia ÚŠP a zároveň požadovala doručenie predmetných nálezov ústavného súdu o porušovaní ľudský práv špeciálnou prokuratúrou, Gašpar uviedol, že ide o štandardnú právomoc hlavy štátu. „Je však zjavné, že prezidentka ide cestou spochybňovania týchto rozhodnutí,“ myslí si poslanec Smeru.

„Ak opozícia tvrdí, že sa dnes rozbíja právny štát, tak to boli práve oni, kto ho rozbil. A to na čele s Matovičom a Hegerom. Tí o porušovaní práv pri trestných konaniach vedeli. O tom sú dôkazy. A koordinovali sa s Lipšicom,“ uviedol Gašpar. Podľa jeho názoru im dnes nič iné nezostáva, len kričať o vymyslenom ničení právneho štátu. „Je to ich účelová obrana. Úprava trestného zákona a poriadku bude platiť pre všetkých ľudí rovnako. My dnes len naprávame, zosúlaďujeme trestné právo, trestný zákon s krajinami EÚ,“ zdôraznil.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rozhodovacia prax
  2. Nemal by byť apolitický?
  3. Pellegrini a Fico sú najdôveryhodnejší
  4. Audiovizuálny fond
  5. Anka-Zitna-Lucaiova

Médiá manipulujú verejnú mienku, z Lipšica a Hamrana robia obeť

Nedávny prieskum verejnej mienky o dôveryhodnosti politikov a verejných osobností, do ktorého bol zaradený aj Daniel Lipšic a Štefan Hamran, Gašpar považuje za dôkaz toho, že médiá sa pokúšajú manipulovať verejnú mienku. „Pripomeniem iný prieskum z jesene tohto roka, kde obaja mali dôveryhodnosť na úrovni pod 28 až 30 percent. Takže takto podprahovo chce niekto z týchto dvoch vytvárať obeť. Namiesto toho, aby ich pravdivo označili za tých, čo všetko porušovali,“ tvrdí predseda brannobezpečnostného výboru.

V súvislosti s pokusmi zabrániť opätovne kandidovať v prezidentských voľbách v Spojených štátoch Donaldovi Trumpovi je Gašpar presvedčený, že ide o nedemokratické spôsoby, ktoré sú vyvážané aj na Slovensko. „V USA už dávno nie je demokracia. Je to naháňanie politického súpera prostriedkami trestného práva. Je to absurdné,“ uviedol a dodal, že presne toto sa deje na Slovensku, keď orgány, ako súdy a prokuratúra, ktoré by mali byť nezávislé, začínajú plniť politické objednávky.

Zdroj: eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tibor Gašpar: Médiá vytvárajú z Lipšica a Hamrana obeť, v USA už nie je demokracia

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre