eReport.sk
Tomáš Taraba si pri kritike našich súčasných vládnych politikov opäť nedával servítku pred ústa. foto: tasr

Taraba dal za pravdu Ficovi: Pripájame sa k návrhu žiadať šéfa SIS o dôkazy!

Skupina 30 poslancov Národnej rady (NR) SR žiada vedenie Slovenskej informačnej služby (SIS), aby doručilo informácie a získané dôkazy o manipuláciách trestných konaní do parlamentu. Vyhlásil to poslanec NR SR a predseda Smeru-SD Robert Fico vo videu zverejnenom na sociálnej sieti. K iniciatíve šéfa Smeru sa pridá aj nezaradený poslanec Tomáš Taraba, avizoval to vo svojom statuse v sobotu večer.

Bývalý premiér argumentuje, že podľa zákona o SIS tajná služba poskytuje parlamentu informácie dôležité pre jej činnosť a rozhodovanie. „Podľa odseku šesť poskytuje SIS aj informácie o trestnej činnosti nielen orgánom činným v trestnom konaní, ale aj iným orgánom vrátane NR SR, ak ich potrebujú na zamedzenie protiústavnej alebo inej protiprávnej činnosti,“ skonštatoval opozičný poslanec Fico.

Sľúbil podpisy šéfovi Smeru

Taraba s lídrom Smeru súhlasí a sľúbil mu podpisy od všetkých nezaradených poslancov združených v mimoparlamentnej strane Život – Národná strana, ktorej je predsedom. „Všetci poslanci strany Život – Národná strana sa pripájajú k návrhu, aby parlament získal v súlade so zákonom všetky informácie zo SIS o dôkazoch o manipuláciách v trestnom konaní,“ informoval na sociálnej sieti.

Taraba: Parlament nedá vylúčiť ako príjemca informácií

Rovnako ako Fico pripomenul, že dôkazy sa týkajú informácií, ktoré zazneli na utajenej schôdzi parlamentu priamo od riaditeľa SIS Michala Aláča. „Máme za to, že poslanci národnej rady majú právo na prístup ku všetkým informáciám nevyhnutným pre ich rozhodovanie, predovšetkým ak ide o možný rozklad ústavného zriadenia, právneho štátu a demokracie. Akékoľvek zneužívanie orgánov štátu na manipulovanie zákonných procesov spadá do tejto kategórie, a preto máme za to, že sa parlament nedá vylúčiť ako príjemca týchto informácií,“ dodal Taraba.

Zdroj: fb/tomastaraba.sk

SIS ubezpečuje v reakcii verejnosť

SIS vo svojom stanovisku pre TASR uviedla, že vzhľadom na svoje postavenie štátneho orgánu SR vo všeobecnosti a konzistentne verejne nekomentuje vyjadrenia politikov. „Riaditeľ SIS Michal Aláč poskytol v medziach zákonných povinností spravodajskej služby požadované a vo vzťahu k predmetnej veci relevantné informácie ústavným orgánom štátu, vrátane NR SR. Získané informácie boli tiež v súlade so zákonom poskytnuté aj vecne príslušným orgánom činným v trestnom konaní. Verejnosť možno ubezpečiť, že rovnako SIS bude v súlade so zákonom postupovať aj v budúcnosti,” uviedla hovorkyňa SIS Katarína Némová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár (Sme rodina)
  2. Boris Kollár (Sme rodina)
  3. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
  4. Robert Fico. Foto: yt/smer-sd
  5. Daniel Lipšic prichádza na Najvyšší súd SR


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Taraba dal za pravdu Ficovi: Pripájame sa k návrhu žiadať šéfa SIS o dôkazy!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti