eReport.sk
Po útokoch izraelskej armády proti militantom z palestínskeho hnutia Hamas zomierajú najmä ženy a deti. Foto: TASR / AP

Takto sa začína prímerie: Okolím nemocnice Šifá v Gaze otriasol mohutný výbuch

Pakistanské hnutie Hamas a Izrael sa údajne dohodli na štvordňovom prímerí. To ale začalo skutočne zvláštne – okolím nemocnice Šifá v Gaze otriasol mohutný výbuch, ktorým izraelská armáda zničila komplex podzemných tunelov militantov z Hamasu. A toľko očakávané, a tak vytúžené „prímerie“ sa teda môže začať!

V nemocnici našli podľa armády aj zbrane

Izraelská armáda dnes podľa vlastných vyjadrení ešte pred začatím dohodnutého prímeria zničila komplex podzemných tunelov v meste Gaza v oblasti, kde sa nachádza nemocnica Šifá. TASR informuje podľa agentúry DPA. Na niekoľkosekundovom videozázname bolo vidieť mohutný výbuch v komplexe budov, pričom najmenej jedna z viacposchodových stavieb zostala v dôsledku explózie ťažko poškodená. Podľa vyjadrení izraelskej armády zneužívalo palestínske radikálne hnutie Hamas spomenutú sieť podzemných tunelov na teroristické ciele.

Izraelskí vojaci sú už niekoľko dní napriek masívnej medzinárodnej kritike v nasadení v nemocnici Šifá i v jej okolí, pripomína DPA. Niekoľko dní po začiatku vojenskej akcie v nemocnici bolo z nej evakuovaných viacero pacientov vrátane 31 predčasne narodených detí. Podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) sa v budove nemocnice Šifá stále nachádza približne 250 pacientov a členov personálu. Izraelská armáda umožnila zahraničným novinárom prístup to tunelového komplexu v areáli nemocnice ešte pred jeho zničením, píše DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. WHO so šokujúcim vyhlásením
  2. Šéf diplomacie EÚ
  3. WHO so šokujúcim vyhlásením

Na záberoch a videách bolo vidieť úzky tunel s niekoľkými miestnosťami vrátane izby s rámami dvoch postelí, toalety a kuchynky. Tunel sa nachádzal v hĺbke desiatich metrov a bol 55 metrov dlhý. V nemocnici našli podľa armády aj zbrane. Hamas poprel, že využíva zdravotnícke zariadenia na vojenské ciele, píše DPA. Izraelské tvrdenia, že Hamas používa nemocnicu Šifá ako veliace stredisko a sklad zbraní, však podporila aj vláda USA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Takto sa začína prímerie: Okolím nemocnice Šifá v Gaze otriasol mohutný výbuch

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre