eReport.sk
Michal Šipoš (OĽaNO). Foto: tasr

Takto sa robí politika v OĽANO? Šipoš ukázal neskutočné “salto mortale”!

Ten to teda dal na parádu! Samozrejme, v úvodzovkách. Michal Šipoš, šéf poslaneckého klubu OĽANO ukázal, ako sa robí koaličná politika v OĽANO. Tomu, kto politiku pozornejšie sleduje, nemohlo ujsť, že Šipoš počas dvoch dní otočil tak, že viac sa azda ani nedalo. Legitímna je preto otázka, na koho strane vlastne stojí, alebo len predviedol ťah, ktorý je súčasťou premyslených politických stratégií najsilnejšieho koaličného hnutia?

Michal Šipoš je známy tým, že v OĽANO pevne stojí za svojim straníckym šéfom Igorom Matovičom a pri každej príležitosti vydáva stanoviská, ktorými mu takpovediac kryje chrbát. O to viac prekvapil tento týždeň, keď počas dvoch po sebe nasledujúcich dní predviedol totálne “salto mortale”. Najprv sa postavil za ministra Vladimíra Lengvarského, aby ho napokon “zradil” po boku Matoviča.

Keď sa tento týždeň na koaličnej rade rokovalo o očkovaní a testovaní ako podmienkach pre prípadný vstup do reštaurácií či podnikov, o návrhu, s ktorým prišiel minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽANO), ukázalo sa, že nie všetci koaliční partneri sa s týmto nápadom stotožňujú.

Najprv prišiel jasný odkaz zo Sme rodina

Ešte pred skončením rokovania kollárovci jasne odkázali, že pre nich je Lengvarského nápad neakceptovateľný. “Sme rodina nebude hlasovať za návrh zákona, ktorý by podmieňoval vstup do rôznych prevádzkových priestorov či na verejné podujatia preukázaním sa potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o jeho prekonaní, či negatívnym testom,” avizovalo hnutie Sme rodina na sociálnej sieti 1. júla s tým, že očkovanie proti covidu musí zostať na dobrovoľnej báze. “Na ľudí, ktorí sa dať zaočkovať nechcú, nemôžeme vyvíjať nátlak v podobe neustálej povinnosti preukazovania sa testami, ktorých vykonanie je spoplatnené, alebo ich znevýhodňovať inými spôsobmi, ktoré rozdeľujú spoločnosť,” doplnilo hnutie.

Šipoš po boku Lengvarského tvrdo obvinil Kollárovcov

Po tomto vyhlásení druhého najsilnejšieho koaličného hnutia vystúpil pred novinárov Lengvarský spoločne so Šipošom. “Chcel by som reagovať na dezinformáciu, ktorá vznikla, neviem z akého dôvodu. Je o tom, že ideme zavádzať nejaké plošné alebo povinné očkovanie. Chcel by som všetkých ubezpečiť, že to tak nie je a ani nebude,” reagoval šéf rezortu zdravotníctva v rovnaký deň o niekoľko hodín neskôr, pričom doplnil, že vyhlásenia o tom, že vláda chce povinne očkovať, sa nezakladajú na pravde.

A Michal Šipoš? Ten obvinil po boku Lengvarského kollárovcov zo zavádzania: “Je mi ľúto, že koaličný partner Sme rodina začal zavádzať a podľahol tlaku antivaxerov”. Šipoš ešte zdôraznil, že Slovensko sa počas leta potrebuje pripraviť na tretiu vlnu pandémie nového koronavírusu. Dodal, že na koaličnej rade si vysvetľujú, že cieľom je zabrániť úmrtiam v nemocniciach a kolapsu zdravotníckeho systému. A z jeho slov všetko nasvedčovalo tomu, že OĽANO si za svojim ministrom pevne stojí.

Pri Matovičovi už na koaličného partnera nezaútočil

Na ďalší deň, 2. júla, však už situácia vyzerala inak. Sme rodina zablokovalo vládnu novelu, ktorá hovorí o očkovaní a testovaní ako podmienkach pre prípadný vstup do reštaurácií či podnikov. „Zablokovali sme tento zákon kvôli ľuďom, aby sme nepolarizovali spoločnosť,“ povedal predseda parlamentu Boris Kollár. Uviedol, že na Lengvarského návrhu im prekáža, že by ľudí delil na dve kategórie – zaočkovaných a nezaočkovaných.

Kollárov blok zmenil rétoriku OĽANO

  1. Druhý zľava predseda hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič.

A vzápätí sa Šipoš sa ukázal na ďalšej tlačovke. Tentoraz stál po boku Matoviča, ktorý dal za pravdu Kollárovi a vlastne aj opozícii. Uviedol, že návrh jeho ministra Lengvarského, aby si ľudia platili PCR testy v plnej výške, považuje za nútenie do očkovania. “Sociálnymi zbraňami” by k tomu totiž bola chudobná rodinu, ktorá si pravidelné testy nemôže dovoliť, prinútená.

Silná dvojka? Matovič a Kollár si v koalícii zjavne rozumejú prakticky odvtedy, keď sa dohodli na spoločnom vládnutí. A nič na tom, zdá sa, nezmenil ani fakt, že šéf OĽANO už nie je premiérom. – Foto: tasr

A Šipoš? Ten tentoraz pred nevinármi už neprehovoril o zavádzaní kollárovcov ani o tom, že Sme rodina podľahla tlakom antivaxerov. Bol to už len Richard Sulík (SaS), kto Sme rodina s údajnými tlakmi antivaxerov spájal a stál za ministrom, ktorého však nenominovali liberáli, ale paradoxne Obyčajní ľudia…
 

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport