eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Taja nám niečo o Sputniku? Našli vedci vo vakcíne problematickú baktériu?

Ako dopadli testy v skutočnosti? Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) analyzovali očkovaciu látku Sputnik V pre Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Podľa nášho čitateľa však mali objaviť niečo, čo nečakali. A tak sme to chceli preveriť.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv vo štvrtok zverejnil správu o výsledkoch testovania vakcíny Sputnik V. Aj keď sa ešte čaká na ukončenie troch testov, ústav zdôraznil, že na výsledné stanovisko už nemajú vplyv. Z neho vyplýva, že ruský výrobca nedodal väčšinu dát nevyhnutných na zhodnotenie a preto ŠÚKL nemôže odporučiť očkovanie látkou Sputnik. Ústav tiež tvrdí, že šarže vakcíny použité v predklinických testoch a štúdiách publikovaných v časopise Lancet nie sú totožné s tými, ktoré máme na Slovensku.

Preverovanie bezpečnosti a kvality ruskej vakcíny robili pre ŠÚKL pracovníci SAV. Ani tieto testy však zrejme neskončili dobre. Do redakcie nám prišiel tip, že Sputnik dopadol horšie ako sa čakalo. Vedci zo SAV mali objaviť pri šaržiach, ktoré máme na Slovensku, dva vážne problémy. Vírus má byť schopný sa replikovať a našli v nich aj baktérie mykoplazmy. V stanovisku ŠÚKL však o tom nie je ani čiarka.

Nežiadúci nález nevyvrátili

Obrátili sme sa preto priamo na SAV-ku, ktorej laboratória testy robili. S otázkami nás odporučili na ŠÚKL. To, či našli vedci pri analýze Sputnika mykoplazmy a či je schopný sa vírus v látke ďalej rozmnožovať nám nepotvrdili, no ani nevyvrátili. Na priamu otázku o možných neželaných nálezoch nám neodpovedali. „Tak ako je spomenuté v stanovisku, viac informácií nateraz nie je možné poskytnúť,” uviedla riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová.

Informáciu o nežiadúcich výsledkoch testovania nedementovalo ani ministerstvo zdravotníctva „Posudok ešte nie je ukončený, aktuálne prebiehajú tri laboratórne testy. V nadväznosti na komplexné závery budeme informovať o ďalšom postupe,” odpísala nám hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Minister zdravotníctva chce o používaní Sputniku rozhodnúť až budúci týždeň.

Drucker: Výsledky nedopadli dobre

V stredu sa bezodkladného zverejnenia výsledkov testov SAV dožadovala aj mimoparlamentná strana Dobrá voľba. „Ak je všetko v poriadku, niet dôvod nič utajovať. Ak to v poriadku nie je, treba si to priznať. Z informácií, ktoré mám, výsledky nedopadli dobre a vláda sa bojí priznať, že Igor Matovič a Marek Krajčí urobili veľmi zlý obchod,” vyhlásil líder strany Tomáš Drucker. Nešpecifikoval však čo konkrétne nedopadlo dobre pri testovaní.

Na Slovensko je od začiatku marca 200-tisíc dávok vakcíny, ktoré už vyše mesiaca stoja na sklade. Podľa expremiéra Igora Matoviča bol kontrakt pôvodne dohodnutý na objem 2 miliónov kusov očkovacej látky. Ruský fond priamych investícií vo štvrtok požiadal slovenskú vládu o vrátenie dodávky Sputnik V. ŠÚKL podľa Rusov porušil zmluvu keď zadal testovanie vakcíny laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych zariadení v EÚ.
      
      

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity