eReport.sk
Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová a taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, foto:tasr/ap

Taiwanská prezidentka sa pustila do Číny a Ruska. Ohrozujú celý svetový poriadok


Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v piatok uviedla, že Čína a Rusko narúšajú a ohrozujú svetový poriadok. Vyjadrila sa v súvislosti s rozsiahlymi čínskymi vojenskými cvičeniami pri Taiwane a ruskou inváziou na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP. 

“Tento vývoj ukazuje, ako autoritárske krajiny narúšajú a ohrozujú svetový poriadok,” povedala Cchaj na stretnutí s americkou senátorkou Marshou Blackburnovou v Tchaj-peji. Ide o tretiu návštevu predstaviteľa amerického Kongresu na Taiwane v priebehu tohto mesiaca, a to napriek nesúhlasu Číny, ktorá považuje Taiwan za súčasť svojho územia. 

„znacka
znacka kvality

Republikánka Blackburnová, podporovateľka exprezidenta Donalda Trumpa, potvrdila spoločné hodnoty oboch vlád a vyhlásila, že bude “pokračovať v podpore Taiwanu, keď bude napredovať ako nezávislá krajina”. Obe političky tiež vyzdvihli dôležitosť ekonomických väzieb, najmä v sektore polovodičov, kde je Taiwan svetovým lídrom a kde sa USA snažia doma o väčšie investície. Senátorka sa počas trojdňovej návštevy stretne aj so šéfom taiwanskej rady pre národnú bezpečnosť. 

Blackburnová predtým vyjadrila podporu predsedníčke americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej z konkurenčnej Demokratickej strany, ktorá začiatkom augusta navštívila Taiwan aj napriek silnému odporu Pekingu. Čínska armáda po Pelosiovej odchode usporiadala okolo Taiwanu rozsiahle manévre. O týždeň neskôr prišla na Taiwan päťčlenná delegácia amerického Kongresu a Čína opäť odpovedala predtým neohlásenými vojenskými cvičeniami.

Spojené štáty síce oficiálne neuznávajú nezávislosť Taiwanu, avšak zaviazali sa mu poskytovať podporu v oblasti obrany. Čína upozorňuje, že v krajnom prípade je pripravená hájiť svoje nároky na tento ostrov aj vojensky.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Taiwanská prezidentka sa pustila do Číny a Ruska. Ohrozujú celý svetový poriadok

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných