tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Nancy Pelosiová (štvrtá sprava) pózuje po prílete na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022.
Nancy Pelosiová (štvrtá sprava) pózuje po prílete na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022. Foto: tasr/ap

Taiwan poďakoval USA za prijatie opatrení na udržanie bezpečnosti v regióne

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu poďakovalo Spojeným štátom za prijatie konkrétnych opatrení na udržanie bezpečnosti a mieru v Taiwanskom prielive. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Taiwanský rezort diplomacie vo vyhlásení uviedol, že  čínske „nevyprovokované vojenské a ekonomické zastrašovanie“ ešte viac posilnilo jednotu a odolnosť „svetového demokratického tábora“.

Zvýšené napätie medzi Pekingom a Tchaj-pejom vyvolala cesta predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwan. Peking v reakcii na túto návštevu, ktorá sa uskutočnila 2. augusta, spustil v Taiwanskom prielive vojenské cvičenia, ktoré mali pôvodne trvať do nedele minulého týždňa, no napokon trvali až do tejto stredy.

Koordinátor Bieleho domu pre záležitosti Ázie a Tichomoria Kurt Campbell v piatok uviedol, že Čína reagovala na Pelosiovej návštevu prehnane. Dodal, že americké námorníctvo v priebehu nasledujúcich týždňov usporiada cvičenie v Taiwanskom prielive zamerané na demonštráciu princípu slobody námornej dopravy. „Je to v súlade s naším dlhodobým záväzkom voči slobode námornej dopravy,“ vyhlásil.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking v stredu upozornil, že na tomto ostrove nebude tolerovať „separatistické aktivity“ a v nevyhnutnom prípade nevylúčil možnosť vojenského zásahu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Taiwan poďakoval USA za prijatie opatrení na udržanie bezpečnosti v regióne

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku