eReport.sk
Symbol ruskej propagandy?
Členovia Iniciatívy Mier Ukrajine. Zdroj: FB I.M.U.

Iniciatíva Mier Ukrajine: Pomník padlým hrdinom z Banskej Bystrice musí zmiznúť. Škodí mestu i krajine!

Symbol ruskej propagandy? Alebo pripomienka histórie, ktorá sa mení na hystériu? Čierny obelisk, pomník, ktorý je poctou padlým osloboditeľom Banskej Bystrice, stojí na Námestí SNP už 78 rokov. Mesto ho chcelo v minulosti presunúť, kvôli tomu, aby sa zachoval stredoveký ráz námestia. Iniciatíva Mier Ukrajine ho chce z banskobystrického námestia dostať z iných dôvodov. Pre mnohých je symbol nenávisti. A proti nenávisti sa bojuje najlepšie ďalšou nenávisťou. Takéto zmýšľanie ešte nikdy ľudstvo k mieru síce nedoviedlo, ale..

Prečítajte si aj:

  1. Citlivo to vníma?
  2. Sankcie ničia Úniu
  3. Smer suverénnym lídrom volebných preferencií
  4. Progresívna politika vedie k vojnám

Symbol ruskej propagandy?

„Toto miesto od svojho vzniku deformuje historický odkaz nášho oslobodenia od fašizmu a fakty o ňom. Jeho stvárnenie a texty sú vo významnej miere prvkom sovietskej propagandy, ktorá desaťročia poškodzovala mesto aj krajinu,“ uviedol Andrej Čierny, aktivista z Iniciatívy pre Sme.

Iniciatíva Mier Ukrajine

Je aktívna na portáli Donio, kde organizuje viaceré zbierky. I na sociálnej sieti Facebook. Včera si na Slavíne spolu s Ondrejom Dostálom a Petrom Osuským, pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom. Potom, ako včera český prezident Peter Pavel vyriekol, že Československo oslobodila Ukrajina, bežného človeka už asi nemôže prekvapiť, že čierny obelisk z Banskej Bystrice nie je symbolom úcty a spomienky na oslobodenie, ale symbolom ruskej propagandy. A podľa niektorých aj vždy bol. Len sme to doteraz zjavne nevedeli.

História

Hovorí jasne. Územie Slovenska bolo postupne oslobodené Červenou armádou (spolu s armádou Rumunska a 1. československým armádnym zborom). Na oslobodení Československa sa podieľalo okolo 2,1 milióna vojakov spojeneckých armád z východnej fronty, z ktorých veľká väčšina pochádzala zo Sovietskeho zväzu.

Takže povedať, že nás ako Československo oslobodila Ukrajina a zabúdať pritom na ostatných Sovietov, Rumunov, ale i Američanov,( ktorí oslobodzovali územie západných Čiech), či československé obete, je prinajmenšom nemiestne. A tak trochu upravením historických faktov.

Aktivizmus nenávisti?

Keď už sme pri našich slovenských aktivistoch, nemôže mi nenapadnúť iný. Martin Luther King Jr. americký baptistický pastor, bojovník za občianske práva a nositeľ Nobelovej ceny za mier. Ktorý okrem iného, povedal i to, že „nenávisť nikdy nemôže poraziť nenávisť.“

„Mier Ukrajine. Za vašu a našu slobodu,“ píše Iniciatíva, ktorej Facebook ale o samotnom mieri žiaľ veľa nehovorí. Podľa môjho skromného názoru, prekrúcanie histórie a jej popieranie, spolu so šírením nenávisti voči komukoľvek, k mieru prispieť ani nemôže.

A tu vôbec nejde o rusofilstvo, obdivovanie Putina, schvaľovanie vojny. Tu ide o otázku, či nenávisť je cestou k mieru, a či nenávisť neplodí len ďalšie zlo.. A tiež, či hovoríme len o ruskej propagande..

Zdroj: sme my bb, FB I Mier Ukrajine


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Iniciatíva Mier Ukrajine: Pomník padlým hrdinom z Banskej Bystrice musí zmiznúť. Škodí mestu i krajine!

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php