eReport.sk
Svetový deň slobody tlače si pripomíname 3. mája.
Svetový deň slobody tlače si pripomíname 3. mája. Ilustračné foto: wikipedia

SVETOVÝ DEŇ SLOBODY TLAČE: Tri desaťročia si pripomíname právo na slobodu slova! Vzdávame aj hold padlým novinárom


SVETOVÝ DEŇ SLOBODY TLAČE: Tretí májový deň, patrí od roku 1994 v kalendári Svetovému dňu slobody tlače (World Press Freedom Day). V dňoch od 29. apríla do 3. mája 1991 sa v meste Windhoek v Namíbii stretli africkí novinári na konferencii Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Chceli podporiť nezávislé a pluralitné africké médiá.

Konferenciu podporilo 12 medzinárodných agentúr a zúčastnilo sa na nej 63 účastníkov z 38 krajín. Konferencia sa skončila prijatím Windhoekovej deklarácie, ktorá hovorila o ochrane a slobode médií, ich pluralite a nezávislosti, ako aj o aktívnej ochrane novinárov a rozširovaní možnosti slobodu prejavu.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Eduard Heger
  2. Hlas s drsným odkazom Včanovi
  3. Matúš Šutaj Eštok, generálny manažér strany Hlas-SD.
  4. Kéryho prudké stanovisko k aktivitám NATO

Historický dátum

Generálna konferencia UNESCO v roku 1991 odobrila schválenie deklarácie z Windhoeku. Následne sa obrátila na Valné zhromaždenie OSN, aby 3. máj vyhlásilo za Svetový deň slobody tlače. Valné zhromaždenie OSN tak učinilo 20. decembra 1993.

Od roku 1994 sa pod hlavičkou UNESCO konajú vždy v inom meste, štáte a kontinente konferencie súvisiace so slobodou tlače, resp. so Svetovým dňom slobody tlače. Každú konferenciu vždy sprevádza ústredná téma, ktorá sa týka aktuálnych problémov v oblasti žurnalistiky.

Tento rok uplynú tri desaťročia od vyhlásenia 3. mája za Svetový deň slobody tlače. Miestom viacerých podujatí – takmer štyridsiatich, vrátane ústrednej konferencie – sa stalo sídlo OSN v New Yorku.

O slobode prejavu

Tohtoročná téma dňa znie: „Formovanie budúcnosti práv: Sloboda prejavu ako hybná sila všetkých ostatných ľudských práv.“ OSN v tejto súvislosti pripomenula, že hoci sa od vyhlásenia Svetového dňa slobody tlače zaznamenal počas troch desaťročí na celom svete výrazný pokrok smerom k dosiahnutiu slobody tlače a slobody prejavu, sloboda médií, bezpečnosť novinárov a sloboda prejavu sú čoraz častejšie vystavené útokom.

„Po 30 rokoch zostáva historické spojenie medzi slobodou vyhľadávať, rozširovať a prijímať informácie a verejným dobrom rovnako dôležité ako v čase prijatia (Windhoekovej) deklarácie,“ zdôraznila OSN.

Hold padlým novinárom

Od roku 1997 sa pri príležitosti Medzinárodného dňa slobody tlače odovzdáva z iniciatívy výkonnej rady UNESCO Svetová cena za slobodu tlače. Pomenovali ju po kolumbijskom novinárovi Guillermovi Canovi. Toho 17. decembra 1986 zavraždili nájomní vrahovia v Bogote pred sídlom redakcie rešpektovaného denníka El Espectador, v ktorom pracoval. Stal sa obeťou drogovej mafie. Kritizoval totiž obchodovanie s narkotikami a poukazoval na ich škodlivý vplyv na kolumbijskú spoločnosť. Laureátom ceny môže byť osoba alebo inštitúcia, ktorá významne prispela k obrane alebo podpore slobody tlače kdekoľvek na svete.

V rámci Svetového dňa slobody tlače sa vzdáva aj hold novinárom, ktorí prišli o život. Podľa údajov UNESCO po niekoľkých rokoch plynulého poklesu stúpol počet zabitých novinárov vo svete. A to z 55 v roku 2021 na 86 v roku 2022. Viac než polovica vrážd sa stala v Latinskej Amerike a v Karibiku. Najviac novinárov zabili v Mexiku, na Ukrajine a Haiti.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SVETOVÝ DEŇ SLOBODY TLAČE: Tri desaťročia si pripomíname právo na slobodu slova! Vzdávame aj hold padlým novinárom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne