eReport.sk
Eduard Heger
Eduard Heger. Foto: tasr

Hegerovej vláde iné názory nevoňajú a chce regulovať sociálne siete: Šíria sa tam dezinformácie!


Demokrati chcú regulovať sociálne siete. Oficiálna fanúšikovská stránka Úradu vlády Slovenskej republiky sa na sociálnej sieti Facebook vytešuje, že už čoskoro bude možné lepšie regulovať sociálne siete. Možno si pri tom Eduard Heger a jeho Demokrati však nevšimli, že sami tieto sociálne siete využívajú. Samozrejme, je v záujme spoločností, aby sa nešírili dezinformácie. Problémom však je, že v súčasnosti pojem „dezinformácia“ mnohí rozširujú na hociktorý protivládny názor.

„Technologický vývoj posledných rokov nám v mnohých oblastiach uľahčil život. No v iných priniesol aj nové výzvy, na ktoré musíme reagovať. Digitálne platformy uľahčili šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov na internete. Krajiny dlho nemali potrebné páky, ako prinútiť platformy bojovať voči zneužívaniu aktérmi, ktorí majú záujem na rozkladaní našej spoločnosti. Vďaka EÚ minulý rok vstúpil do platnosti Akt o digitálnych službách. Ten posilňuje postavenie používateľov, prináša silnejšiu ochranu maloletých a väčšiu transparentnosť,“ opisuje vláda spôsob, akým chce Brusel regulovať sociálne siete.

Zdroj: fb/uradvladysr

Medzi najväčšími hráčmi aj čínsky TikTok

Najprísnejším pravidlám by mali po novom podliehať tie najväčšie sociálne siete. Vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, Youtube, alebo TikToku. Otázne však je, ako bude môcť vláda zasahovať do regulácie a či ju nebude zneužívať na politický boj proti opozícii.

„Európska komisia minulý týždeň zverejnila zoznam 19 veľkých digitálnych platforiem, ktoré majú viac ako 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne. S veľkým dosahom prichádza veľká zodpovednosť. Preto budú tieto platformy podliehať zvýšenej regulačnej kontrole a prísnejším pravidlám. K 19 veľkým platformám patria najväčšie eshopy, internetové prehliadače. Ale aj na Slovensku využívané platformy ako Facebook, Instagram, TikTok, Twitter či YouTube,“ píše sa ďalej vo vládnom stanovisku.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Gábor Grendel
  2. Robert Fico
  3. Kríza sa nedá vyriešiť bez parlamentu
  4. Hlas s drsným odkazom Včanovi
  5. Matúš Šutaj Eštok, generálny manažér strany Hlas-SD.
  6. Kéryho prudké stanovisko k aktivitám NATO

Pristúpia na bruselskú hru?

Pokiaľ by platformy nepristúpili na hru Bruselu, čakali by ich obrovské sankcie. Pri online priestore je však zároveň otázne, či bude mať vláda, prípadne Brusel dostatočné páky na to, aby si vynútil ich eventuálne zaplatenie. Navyše, nie je jasné ani to, akými pravidlami by sa podobné sporné situácie riešili.

„Tieto platformy budú mať povinnosť do štyroch mesiacov sprístupniť informácie o fungovaní svojich algoritmov novovzniknutému európskemu Centru pre Transparentnosť Algoritmov. Doteraz tieto algoritmy fungovali neprehľadne. Vedeli sme o nich len to, že prednostne zobrazujú polarizujúci obsah, a tak urýchľujú šírenie nenávisti na sociálnych sieťach. Za vyhýbanie sa povinnostiam budú platformám hroziť pokuty až do výšky 6 percent z ich ročného obratu,“ uzavrela natešene Hegerova vláda.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hegerovej vláde iné názory nevoňajú a chce regulovať sociálne siete: Šíria sa tam dezinformácie!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: