eReport.sk
Ruská jadrová rétorika je nebezpečná
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zdroj: tasr/ap

Kéry: Svet sa stal nebezpečnejším, ale NATO sa stalo silnejšie! Vyhlásil generálny tajomník NATO Stoltenberg


NATO je podľa slov jej predstaviteľov obranná aliancia. Aká je obranná o tom by vedeli rozprávať obyvatelia mnohých štátov naprieč Európu, Áziou, ale aj Afrikou. A NATO sa ešte rozširuje, aby bolo čo najbližšie k Rusku, ktoré túži stoj čo stoj poraziť. A potom zoberie do NATO aj Ukrajinu, čím bude mať Rusko už takpovediac ako na dlani. Čo by na to ale povedali napríklad USA, keby si Rusi začali stavať svoje vojenské základne napríklad v Mexiku, lebo s Amerikou susediacich krajinách? To by bola iná kuca-paca. Ale oni môžu, lebo „Čo je dovolené Bohovi, nie je dovolené volovi“. Kto ale určil, že USA a NATO sú bohovia a Rusko volovia?

Problémy spôsobili ambície NATO rozširovať sa

Velenie Severoatlantickej aliancie všetkých naokolo presviedča o tom, že NATO na nikoho neútočí, a keď, tak rozhodne nie bez príčiny. Tú príčinu si ale vždy nájde, a tak je vlastne všetko v poriadku. V prípade Ruska ale všetko v poriadku nie je. Poslanec Národnej rady a šéf Zahraničného výboru v Národnej rade Marián Kéry (Smer-SSD) v statuse na sociálnej sieti napísal, že svet je nebezpečnejší kvôli rozpínavosti a bohorovnosti NATO.

„Svet sa stal nebezpečnejším, ale NATO sa stalo silnejšie,“ vyhlásil podľa Kéryho generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v uplynulých dňoch, počas zverejňovania výročnej správy Aliancie za rok 2023.

Po bombardovaní Juhoslávie lietadlami NATO sa naozaj nič nestalo, a tak išlo NATO ďalej. Až sa bumerang vrátil vo veľmi nebezpečnej podobe hrozby III. svetovej vojny.

Marián Kéry, poslanec Národnej rady za Smer-SSD

Stoltenberg okrem iného dodal, že by bolo historickou chybou nechať Putina vyhrať. „A mne v jeho slovách niečo chýba. Niečo vážne a podstatné. Aspoň štipka sebareflexie, že nebyť ambícií NATO rozširovať sa až k hraniciam s Ruskou federáciou, to znamená až na Ukrajinu, nebol by ani Majdan, ani zvrhnutie demokraticky zvoleného prezidenta Ukrajiny Janukovyča v roku 2014, čo vyústilo do vojenských nepokojov na východe Ukrajiny. A zrejme by nedošlo k anexii Krymu, ani vpádu vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu vo februári 2022,“ konštatuje Kéry.

Zbytočná a nebezpečná rozpínavosť NATO

Svet sa podľa Kéryho stal nebezpečnejším v tejto časti sveta nielen kvôli porušeniu medzinárodného práva zo strany Ruska, ale aj kvôli zbytočnej a nebezpečnej rozpínavosti NATO, vo veľkej miere vyplývajúcej aj z istej bohorovnosti Aliancie. „Čo sa nám môže stať, mohli si spievať po roku 1999, keď sa USA a NATO prepieklo bombardovanie Juhoslávie bez mandátu OSN.

Bombardovanie, ktorého výsledkom bolo rozbitie suverénneho štátu a súhlasom veľmocí posvätený vznik Kosova, ktoré Slovensko doteraz neuznalo, a som presvedčený, že by ani tak nikdy urobiť nemalo. Po bombardovaní Juhoslávie lietadlami NATO sa naozaj nič nestalo, a tak išlo NATO ďalej. Až sa bumerang vrátil vo veľmi nebezpečnej podobe hrozby III. svetovej vojny,“ prízvukuje a zároveň varuje smerák.

Slovensko nikdy nemôže uznať samostatnú Luhanskú či Doneckú republiku, rovnako ani zmenu hraníc Ukrajiny.

Marián Kéry, poslanec Národnej rady za Smer-SSD

To, ako udalosti na východe Ukrajiny eskalujú od februára 2022, je podľa Kéryho neakceptovateľné. Vina aj Ruskej federácie na tejto eskalácii je podľa neho nespochybniteľná, čo slovenská diplomacia opakovane jasne deklaruje. „Slovensko nikdy nemôže uznať samostatnú Luhanskú či Doneckú republiku, rovnako ani zmenu hraníc Ukrajiny. Je tu ale jedno veľké ALE.

Tento nezmyselný konflikt, v ktorom sa už desať rokov ničí minimálne východ Ukrajiny, mohol byť rokovaniami riešený už niekoľko týždňov po vypuknutí vojenského konfliktu, čo však USA a Veľká Británia odmietli (návšteva britského ministerského predsedu Borisa Johnsona v Kyjeve),“ vysvetľuje predseda Zahraničného výboru NRSR.

Ukrajina už musí začať rokovania o mieri

„Prečo sa tu odvtedy takmer vôbec nehovorí o mieri? A prečo ten, kto o ňom hovorí, je okamžite ostrakizovaný? Prečo tu Macron, spolu s niektorými európskymi lídrami, špekulujú o možnom vyslaní vojsk NATO na Ukrajinu?“ pýta sa Marián Kéry a dodáva, že vďakabohu za aspoň trošku rozumné prístupy krajín ako Nemecko a Španielsko.

„Nemecký kancelár Scholz napriek kritike stále odmieta poskytnúť Ukrajine nemecké najmodernejšie rakety Taurus. „To je hranica, ktorú ako kancelár nechcem prekročiť,“ povedal s tým, že chce zabrániť, aby sa Nemecko zapojilo do tejto vojny, čo na kancelárovi veľmi oceňujem,“ priznáva smerák, podľa ktorého aj Ukrajina by mala mať odvahu na vyvesenie bielej vlajky a rokovania o ukončení vojny s Ruskom.

Čo je na tom zlé, keď hlava katolíckej cirkvi opakovane volá po mieri a okamžitom ukončení zabíjania?

Marián Kéry, poslanec Národnej rady za Smer-SSD

„Tieto slová pápeža Františka vyvolali v niektorých kruhoch neskutočne negatívne reakcie. Účelovo sa to zúžilo len na „bielu vlajku“, pápežove slová o rokovaniach nikto nespomínal. Vatikán to jasne povedal, nežiada, aby Ukrajina kapitulovala. Nemá na to žiaden mandát.

Čo je však na tom zlé, keď hlava katolíckej cirkvi opakovane volá po mieri a okamžitom ukončení zabíjania?“ kladie ďalšiu vážnu otázku Kéry, ktorý zdôrazňuje, že od polovice roka 2022 sú teraz Ukrajinci pravdepodobne najslabší. Okrem nedostatku zbraní a munície, chýbajú Ukrajine ľudské zdroje a v armáde pomaly nemá kto bojovať. Po celej Ukrajine sa tak dnes dejú násilné odvody.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dzurinda ako mierotvorca?
  2. Zaujímavé odlišnosti
  3. Neoliberálna prezidentka?
  4. Zaujímavé odlišnosti
  5. ukrajina vojaci
  6. Chystá sa NATO na vojnu?

„Mobilizácia rozdeľuje ukrajinskú spoločnosť. Čoraz viac podobných správ sa objavuje aj v slovenských liberálnych médiách, hoci ich novinári sú stále viac menej za pokračovanie konfliktu. „Ukrajincom nedochádza odvaha, ale munícia,“ vyhlásil na jeseň končiaci generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „Ak to však bude takto pokračovať, Ukrajincom budú chýbať najmä vojaci.

Raz sa tak mierové rokovania s Ruskom, ktoré by medzinárodné spoločenstvo určite ešte stále mohlo dotlačiť do kompromisu – to znamená, aby sa nemenili hranice Ukrajiny a aby Ukrajina zostala neutrálna, začnú. Čím neskôr sa tak stane, tým to bude horšie aj pre Ukrajinu,“ konštatuje záverom Marián Kéry, podľa ktorého si potom bežný Ukrajinec môže položiť legitímnu otázku: „Stálo to všetko za to?“

Zdroj: FB / Marián Kéry

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kéry: Svet sa stal nebezpečnejším, ale NATO sa stalo silnejšie! Vyhlásil generálny tajomník NATO Stoltenberg

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: