eReport.sk
Svet hokeja ponorený v slzách
Ilustračná snímka, Zdroj:shutterstock

Svet filmu prišiel o osobnosť: Zomrel známy kameraman. Stál za natočením kultových filmov

Svet filmu prišiel o osobnosť. Vo veku 82 rokov zomrel v piatok český kameraman Jiří Macháně. Podieľal sa na tvorbe viac ako 50 filmov. Patrí medzi ne Smuteční slavnost (1969), Den pro mou lásku (1976), Panna a netvor (1978), Deváté srdce (1978), Anděl svádí ďábla (1988), Černí baroni (1992) či Fany (1995).

Svet filmu prišiel o osobnosť

Macháně sa kamere venoval už od mladosti. V roku 1964 absolvoval Filmovú a televíznu fakultu Akadémie múzických umení v Prahe (FAMU), potom nastúpil do Československého armádneho filmu (ČAF). Kariéru vo filme začal ako druhý kameraman na deziluzívnej freske Ať žije republika (1965) a na ponurej vízii Konec srpna v hotelu Ozon (1966). Samostatnú filmársku kariéru začal filmom Kolonie Lanfieri (1969).

Natočil kultové filmy

Jeho cit pre záber sa uplatnil v mnohých úspešných seriáloch – Návštevníci (1983), Náhrdelník (1992) či Maigret (1991-2005). Spolupracoval s režisérmi Jurajom Herzom, Františkom Vláčilom, Františkom Filipom či Janom Němcom. Dlhé roky pôsobil na FAMU, kde výrazne prispel k formovaniu Katedry kamery. Asociácia českých kameramanov (AČK) mu v roku 2015 udelila Cenu za celoživotné dielo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kto sa stane novým českým prezidentom?
  2. Pavel prezidentom?
  3. Siahnu si aj na svoje platy?
  4. Odpočívaj v pokoji Wednesday

Pred niekoľkými dňami zomrela známa talianska herečka

Zomrela najkrajšia žena sveta. Vo veku 95 rokov zomrela legendárna talianska herečka Gina Lollobrigida. Oznámila to v pondelok jej rodina. Lollobrigida sa naposledy objavila na verejnosti 21. novembra, keď sa v televíznej talk-show Domenica in na stanici Rai 1 rozplakala nad svojou rodinnou situáciou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Svet filmu prišiel o osobnosť: Zomrel známy kameraman. Stál za natočením kultových filmov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti