eReport.sk
Vo veku 103 rokov zomrel protifašistický odbojár František Marke.
Vo veku 103 rokov zomrel protifašistický odbojár František Marke. Ilustračné fotoj: shutterstock

Slovenský šport stratil významnú osobnosť! Zomrel sánkarský tréner a funkcionár, rodák zo Žiliny


Slovenský šport stratil významnú osobnosť! Vo veku 80 rokov zomrel v sobotu v Dolnom Smokovci významný sánkarský tréner a funkcionár Walter Marx st. Bol čestný člen Slovenského olympijského a športového výboru. Informoval o tom portál olympic.sk.

Walter Marx starší sa len prednedávnom, 12. decembra, dožil jubilea 80 rokov. Už dlhší čas mal veľké zdravotné problémy. Rodák zo Žiliny mal mimoriadne zásluhy o rozvoj sánkarského športu na Slovensku. Bývalý reprezentant ČSSR (spolu s Dušanom Činčárom boli medailisti z majstrovstiev ČSSR v súťaži dvojíc) sa stal dlhoročným popredným trénerom a funkcionárom. Ako tréner alebo člen realizačného tímu reprezentácie ČSFR, resp. Slovenska sa Walter Marx st. v rokoch 1992 – 2014 sedemkrát zúčastnil na zimných olympijských hrách.

Jeho syn je dvojnásobný olympionik

Počas trénerského pôsobenia viedol Walter Marx st., predovšetkým v spolupráci s Dušanom Činčárom, množstvo reprezentantov Československa či Slovenska. Boli medzi nimi Miroslav Zajonc, ktorý sa po emigrácii do Kanady stal majstrom sveta a na ZOH reprezentoval USA, slovenskí olympionici Ľubomír Mick, Walter Marx ml., Jaroslav Slávik, Ján Harniš, Branislav Nemec, Veronika Sabolová, Jana Šišajová či päťnásobný olympionik Jozef Ninis.

Zimné olypiské hry, Taliansko 2006: Na snímke Jozef Ninis si nasadzuje helmu pred štartom druhej jazdy, vľavo tréner Walter Marx st. – Foto: tasr

Jeho syn, dvojnásobný olympionik Walter Marx ml., na ZOH 2006 v Turíne dostal veľkú poctu, keď ho vybrali za vlajkonosiča slovenskej výpravy na otváracom ceremoniáli hier. Vnuk Waltera Marxa st. Patrik Tomaško zasa reprezentoval Slovensko na I. ZOH mládeže v roku 2012 v Innsbrucku v dvojsedadlových saniach spolu s Čikovským.

Uviedli ho do Tatranskej športovej siene slávy

V ére Československa bol Walter Marx starší najprv členom výkonného výboru a potom i predsedom federálneho sánkarského zväzu (1989 – 1992). V rokoch 1992 – 1998 a 2008 – 2014 viedol Slovenský zväz sánkarov. Medzinárodná sánkarská federácia (FIL) mu udelila svoje najvyššie vyznamenanie – Zlatý odznak FIL.

Bol aktívny člen Olympijského klubu Vysoké Tatry. V roku 2008 ho uviedli do Tatranskej športovej siene slávy ako len piatu osobnosť v poradí. „Bolo by dobré, keby sme mali v Tatrách dráhu pre naše deti, pretože bez nej sa ťažko vychovávajú športovci. Takisto by nevyrástol dobrý futbalista, keby nemal ihrisko, na ktorom môže hrávať,“ povedal po prevzatí ocenenia a dodal, že deťom sa dajú dať základy tohto športu na suchu, ale problém nastane, už keď sa majú dostať do ľadového koryta, za ktorým musia slovenskí sánkari cestovať do zahraničia.

Zaslúžil sa o výstavbu sánkarskej dráhy v Tatrách

Walter Marx st. sa zaslúžil o výstavbu drevenej sánkarskej dráhy v Tatranskej Lomnici, ktorá bola otvorená v roku 1978. Uskutočnili sa na nej viaceré medzinárodné súťaže, vrátane pretekov Svetového pohára. V prevádzke bola až do katastrofickej víchrice, ktorá spustošila Vysoké Tatry v novembri 2004. Neskôr vyvíjal veľké úsilie o vybudovanie novej sánkarskej dráhy, ale neuspel. V Starom Smokovci sa podarilo vybudovať aspoň štartovací trenažér, ktorý otvorili v roku 2005.

Slovenský olympijský výbor (SOV, od decembra 2018 už SOŠV) mu v roku 2002 udelil Bronzové kruhy SOV, v roku 2008 dostal Strieborné kruhy SOV, v roku 2013 Zlatý odznak SOV a na 49. valnom zhromaždení SOV v apríli 2016 ho prijali za čestného člena SOV. Bolo to ocenenie jeho mimoriadnych služieb pre olympijské hnutie a slovenský šport.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovenský šport stratil významnú osobnosť! Zomrel sánkarský tréner a funkcionár, rodák zo Žiliny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne v športe

Futbal, hokej