eReport.sk
Pavel prezidentom?
Petr Pavel so synom. foto:tasr

Pavel prezidentom? Český politológ: Ak teraz neurobí chybu, má šancu sa ním stať!

Pavel Prezidentom? Ak kandidát Petr Pavel neurobí v kampani pred druhým kolom volieb chybu, mohol by sa stať novým českým prezidentom. Expremiéra Andreja Babiša však netreba podceňovať, je to silný hráč. Spravodajkyni TASR to povedal český politológ a vedúci Katedry politológie Fakulty sociálnych štúdií na Masarykovej univerzite v Brne Otto Eibl.

Pavel prezidentom?

Silne polarizujúci kandidát, akým je podľa politológa aj Babiš, zvyšuje mobilizáciu voličov. „To sa podpísalo na veľmi tesnom výsledku a na koncentrácii hlasov pre prvých dvoch kandidátov,“ vysvetlil politológ. Volebná účasť v prvom kole presiahla 68 percent, čo je zatiaľ najviac v priamej voľbe prezidenta v ČR. Čechom teda zjavne záleží na tom, kto vystrieda Miloša Zemana, myslí si Eibl.

Pozoruhodné tiež podľa neho je, že väčšina voličov už v prvom kole volila takticky a priklonila sa ku kandidátovi, ktorý bol vnímaný ako silnejší. Zároveň podotkol, že aj táto voľba ukázala, ako je Česko rozdelené. „Českí voliči sú hlboko rozdelení do dvoch skupín reprezentujúcich konflikt, ktorý by sme mohli označiť za súboj väčších liberálnych miest a odľahlejších kútov Českej republiky,“ dodal.

Voliči váhali

Výsledok prvého kola politológa neprekvapil. Na nízkom zisku Danuše Nerudovej sa podpísali voliči, ktorí do poslednej chvíle váhali medzi ňou a Pavlom. Nerudová si to podľa neho pokazila v posledných týždňoch kampane svojou nejasnou komunikáciou o kauze na brnianskej univerzite a tiež svojimi útokmi voči Pavlovi po televíznej debate.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Podnet podali poslanci ANO
  2. Volička hlasuje vo volebnej miestnosti na základnej škole v 1. kole prezidentských volieb Českej republiky 13. januára 2023 v Prahe.
  3. Generál sa nezaprie?
  4. Český prezident Miloš Zeman.

Hoci bola istý čas na vrchole predvolebných prieskumov, rýchly rast podľa Eibla predznamenáva pre menej skúsených kandidátov aj rýchly pád. Dá sa totiž očakávať, že budú robiť chyby. A to sa podľa neho stalo aj v prípade bývalej rektorky Mendelovej univerzity.

Babiš zatlačený do kúta

Čo sa týka Andreja Babiša, ten je teraz podľa Eibla zatlačený do kúta. „Pri pohľade na výsledky je mu asi jasné, že hoci dosiahol famózny výsledok, už asi nemá odkiaľ brať,“ myslí si politológ. Na druhej strane však zdôrazňuje, že hoci Pavla podporili viacerí neúspešní kandidáti, voliči sa nemusia riadiť ich odporúčaním. A šance bývalého premiéra by sa naopak nemali podceňovať. „Už niekoľkokrát ukázal, že je silným hráčom a jeho marketingový tím vie, čo robí,“ vysvetlil.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pavel prezidentom? Český politológ: Ak teraz neurobí chybu, má šancu sa ním stať!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti