eReport.sk
Patriarcha Kirill. Foto: wikipedia

„Svätí hackeri“: Na webe patriarchu Kirilla sa objavila modlitba za Ukrajinu


Neznámi hackeri sa v sobotu nabúrali na webovú stránku rezidencie patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla v Peredelkine. Zverejnili na nej texty v ukrajinčine. Okrem iného aj modlitby za protiofenzívu ukrajinských ozbrojených síl a za Ukrajinu. Informovala o tom v nedeľu stanica Deutsche Welle (DW).

Pod textom modlitby za protiútok zverejnili definíciu ukrajinských ozbrojených síl. Uvádza sa v nej, že ide o „vojenskú formáciu, ktorá má podľa ústavy za úlohu obranu Ukrajiny, ochranu jej suverenity, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti“. Okrem toho webová stránka Kirillovej rezidencie vyzývala návštevníkov stránky, aby podporili Ukrajinu a jej vojakov.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Nemecko drží slovo
  2. Rusko zostrelilo dva drony
  3. Budú brať na vojnu aj deti

Vojna hackerov

Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu sa proukrajinskí hackeri nabúrali na mnohé ruské webové stránky, kde často zanechávali protivojnové odkazy a výzvy pre ruských občanov.

DW súčasne pripomenula, že útokom ruských alebo proruských hackerov boli často vystavené nielen webové stránky na Ukrajine, ale aj jej spojencov na Západe.

Napríklad ešte v máji 2022 poslanci nemeckého Bundestagu zhodnotili situáciu v oblasti kybernetickej bezpečnosti v Nemecku ako „mimoriadne napätú“, Pričom niektoré z počítačových útokov dokonca narušili webové stránky nemeckého ministerstva obrany a úradu nemeckého kancelára.

Hackeri napadli aj Slovensko

Podľa agentúry Reuters hackerská skupina Cold River v lete 2022 zaútočila na tri americké jadrové výskumné laboratóriá. Pre každú z týchto troch inštitúcií vytvorila falošné prihlasovacie stránky. Jadrovým vedcom poslala e-maily v snahe prinútiť ich prezradiť svoje heslá. Nie je známe, či bol tento pokus o hackerský útok úspešný.

Okrem toho sa v auguste 2022 proruskí hackeri nabúrali na webové stránky fínskeho parlamentu. V októbri napadli weby poľského a slovenského parlamentu. Útok na poľský web sa odohral na pozadí rozhodnutia poľského Senátu uznať režim v Rusku za teroristický.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

„Svätí hackeri“: Na webe patriarchu Kirilla sa objavila modlitba za Ukrajinu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne