eReport.sk
Čína nadviazala diplomatické styky s Hondurasom, tento krok odsúdila taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wenová
Čína nadviazala diplomatické styky s Hondurasom, tento krok odsúdila taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wenová. Foto: tasr/ap

Švajčiari sa zaviazali k užšej spolupráci s Taiwanom. Krajinu chcú dostať do WHO a iných organizácií

Švajčiarska parlamentná delegácia sa v pondelok počas návštevy taiwanskej metropoly Tchaj-pej zaviazala k prehĺbeniu spolupráce s Taiwanom a uviedla, že autoritarizmus a vojna nesmú zvíťaziť. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bruselský príbeh pokračuje
  2. K nešťastiu došlo dnes v noci
  3. Pravda sa vždy ukáže

Delegácia švajčiarskych poslancov vedená Fabianom Molinom (Sociálnodemokratická strana) a Nicolasom Walderom (Zelení) pricestovala v čase zvýšeného napätia v Taiwanskom prielive.

V pondelok absolvovali stretnutie s taiwanskom prezidentkou Cchaj Jing-wen, počas ktorého Molina vyzval všetkých svetových lídrov, aby posilnili dialóg s cieľom spolupráce pri presadzovaní svetového mieru, demokracie a multilateralizmu.

Vojne treba zabrániť

„Autoritarizmus a vojna nesmú zvíťaziť. Je absolútne nevyhnutné, aby boli existujúce rozdiely a napätie medzi Taiwanom a Čínskou ľudovou republikou vyriešené mierovou cestou a prostredníctvom dialógu,“ uviedol Molina. Zdôraznil, že Švajčiarsko i Taiwan si vážia zásady právneho štátu a ľudské práva.

Pomoc

Walder taiwanskej prezidentke povedal, že Švajčiarsko sa bude aj naďalej zameriavať na posilnenie vzťahov s Taiwanom, napríklad vytvorením dohody o hospodárskej spolupráci.

Bude sa tiež snažiť v rámci medzinárodného spoločenstva využiť svoj vplyv na podporu začlenenia Taiwanu do medzinárodných organizácií, napríklad do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Taiwan tiež bráni demokraciu ako Ukrajina

„Keďže Taiwan stojí v prvej línii obrany demokracie, rozhodne budeme udržiavať regionálny mier a stabilitu,“ povedala Cchaj švajčiarskej parlamentnej delegácii. Zároveň vyzvala demokratických partnerov, aby „pokračovali v prehlbovaní partnerstva a spolupráce na ochrane nášho spôsobu života“.

Delegácia švajčiarskych poslancov sa počas šesťdennej návštevy Taiwanu stretne aj s ďalšími predstaviteľmi vrátane ministra zahraničných vecí Josepha Wu Čao-sie, píše DPA.

Taiwan

Taiwan má od roku 1949 nezávislú vládu, Čína ho však stále považuje za súčasť svojho územia. Komunistická vláda v Pekingu vlani pohrozila, že nebude tolerovať „separatistické aktivity“ a v nevyhnutnom prípade nevylúčila ani vojenský zásah na ostrove.

Situácia v Taiwanskom prielive je v súčasnosti napätá, pričom čínske lietadlá prakticky denne prenikajú do taiwanskej zóny protivzdušnej obrany (ADIZ).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švajčiari sa zaviazali k užšej spolupráci s Taiwanom. Krajinu chcú dostať do WHO a iných organizácií

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti