eReport.sk
Ilustračné foto. Zdroj: tasr

Junta v Mali vyhostila vedúceho misie OSN pre ľudské práva, na odchod z krajiny má dva dni

 Junta v Mali úradovala. Vojenská vláda v Mali v nedeľu oznámila vyhostenie predstaviteľa misie OSN v tejto africkej krajine, ktorý mal na starosti oblasť ľudských práv. Dala mu 48 hodín na odchod, informovala agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rozviazané ruky nie sú právny štát
  2. Bruselský príbeh pokračuje
  3. K nešťastiu došlo dnes v noci
  4. Pravda sa vždy ukáže

Junta v Mali úradovala

Oznámenie prišlo po tom, ako malijská ľudskoprávna aktivistka v januári na zasadnutí OSN kritizovala bezpečnostnú situáciu v krajine a obvinila nových ruských partnerov tamojšej vlády z vážneho porušovania práv.

Na základe rozhodnutia ministerstva zahraničných vecí sa vedúci sekcie misie MINUSMA pre ľudské práva Guillaume Ngefa Atonodok Andali stal v Mali nežiaducou osobou, uviedol vo vyhlásení hovorca vlády.

Andaliho obvinil z „destabilizujúcich a podvratných“ činov a zaujatosti, keďže údajne ignoroval štátnych predstaviteľov a inštitúcie.

Bezpečnostná rada OSN

Po zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o Mali z 27. januára vyzvali experti svetovej organizácie v Ženeve na nezávislé vyšetrenie porušovania ľudských práv a možných vojnových zločinov tamojších vládnych síl i ruskej Vagnerovej skupiny, ktorá s nimi spolupracuje.

Misiu MINUSMA vytvorili v roku 2013 v snahe stabilizovať Mali vo svetle rastúcej hrozby džihádistov. K jej úlohám patrí aj ochrana civilistov, podpora mierového úsilia a ochrana ľudských práv.

Stiahnutie

Hoci mandát misie obnovili v roku 2019, zhoršujúca sa bezpečnostná situácia vyvolala v Mali i zahraničí pochybnosti, či má zmysel v nej pokračovať.

Viaceré zúčastnené krajiny sa z nej už stiahli alebo to plánujú, napríklad Francúzsko a Pobrežie Slonoviny, ktoré sa dostali do závažnej diplomatickej roztržky s malijským režimom, no tiež Egypt, Nemecko či Švédsko.

Vojenský režim

Vojenský režim, ktorý sa chopil moci pred dvoma rokmi s prísľubmi vyriešenia džihádistickej hrozby, má s misiou OSN čoraz napätejšie vzťahy a opakovane blokuje jej pokusy vyšetriť správy o porušovaní ľudských práv ozbrojenými silami.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Junta v Mali vyhostila vedúceho misie OSN pre ľudské práva, na odchod z krajiny má dva dni

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti