eReport.sk
Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
Richard Sulík (SaS). Foto: tasr

VIDEO Sulík chce zmeniť stavebný zákon: „Expert“ Slávik posúva Slovensko na chvost V4!


AKTUALIZÁCIA – Stavebné konania na Slovensku trvajú dlhšie ako u krajín Vyšehradskej štvorky a jednou z príčin sú aj neodôvodnené podania petržalského Združenia domových samospráv na čele s jeho predsedom Marcelom Slávikom. Táto nezisková organizácia vlani namietala investície súkromných firiem, ale aj samospráv spolu vo viac ako 1000 prípadoch, čo je 80 % všetkých podaní na Slovensku. V pondelok to uviedol na tlačovej konferencii minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).  

„Dokopy je to 1050 rozhodnutí, ktoré boli urobené len kvôli pánovi Slávikovi, a možno nejakých 250 rozhodnutí je na všetkých ostatných občanov,“ povedal Sulík. Minister to označil za zneužívanie nástroja, ktorý bol vytvorený na ochranu občanov a ich životného prostredia. „Aj my, či už ministerstvo hospodárstva alebo strana SaS, chceme, aby sme žili v kvalitnom životnom prostredí. Záleží nám na tom, ale toto je obyčajné zneužívanie dobre mieneného nástroja,“ dodal Sulík.

Na Slávika podal Sulík už v januári trestné oznámenie

Minister chce na obmedzenie možnosti neodôvodnene vstupovať do stavebných konaní v spolupráci s vicepremiérom pre legislatívu Štefanom Holým (Sme rodina) zmeniť stavebný zákon. Na Slávika podal Sulík už v januári trestné oznámenie, ktoré prednedávnom rozšíril o nové zadokumentované prípady. Tiež dal podnet na finančnú správu, ktorá by mala preveriť príjmy Združenia domových samospráv.

Meno Slávik je v podstate všade

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko je presvedčený, že číslo podaní, o ktorom hovoril Sulík, nie je konečné a v mnohých prípadoch sa navyše developeri pre úsporu času so Slávikom pravdepodobne dohodli. „Myslím si, že na Slovensku nie je taký primátor, ktorý neprišiel do kontaktu s menom Slávik a Združením domových samospráv,“ povedal Nosko. Pre podania a predlžovanie času na vydanie konečného rozhodnutia môžu podľa Noska obce a mestá prísť aj o fondy EÚ.

Marcel Slávik podľa primátora Banskej Bystrice vyzýva investorov alebo samosprávy na spoluprácu, kde ponúka svojich odborníkov, ktorí by mali za úhradu školiť pracovníkov napríklad stavebných úradov, územnoplánovacích úradov či životného prostredia.

Slávik odmieta tvrdenia Sulíka aj Noska

Marcel Slávik tvrdenia Sulíka aj Noska odmietol. Upozornil na vyjadrenie štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Michala Kiču pre portál Euractiv, podľa ktorého je dĺžka posudzovania vplyvu investícií na životné prostredie porovnateľná s inými krajinami. Slávik sa odvolal aj na ďalšie dokumenty. „Z výročnej správy Generálnej prokuratúry SR za rok 2019 vyplýva, že k zdržaniam síce dochádzalo pri stavebných konaniach, ale v dôsledku nečinnosti stavebných úradov či v dôsledku toho, že stavebné úrady nerešpektovali predchádzajúce rozhodnutia okresných úradov,“ uviedol Slávik.

Všetky školenia boli vraj bezplatné

Vyjadrenia primátora Noska sú podľa neho nepravdivé, pretože požiadavku na školenia pracovníkov Mestského úradu v Banskej Bystrici združeniu údajne adresovala kancelária primátora, pričom školenia mali byť bezplatné. „Všetky konzultácie, školenia a prednášky, ktoré robíme a doteraz sme robili pre hocikoho, boli vždy bezplatné,“ tvrdil Slávik.

Podania združenia sú zákonné, tvrdí jeho šéf

To, že podania ZDS sú zákonné a oprávnené, podľa Slávika dokazuje prípad firmy Ekolumi, premenovanej na Greentech. „Okresný úrad Banská Bystrica na naše odvolanie tejto firme zrušil kolaudačné rozhodnutie, keďže Stavebný úrad mesta Banská Bystrica nekonal v súlade so zákonom a našiel závažné nedostatky tejto stavby. Obdobne postupovala aj prokuratúra, ktorá mestu Banská Bystrica zrušila niekoľko stavebných povolení pre vážne pochybenia v procese povoľovania,“ uviedol Slávik.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Sulík chce zmeniť stavebný zákon: „Expert“ Slávik posúva Slovensko na chvost V4!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne