eReport.sk
Radoslav Procházka. Foto: tasr

Súdna rada zvolila kandidátov na sudcu ESĽP, je medzi nimi bývalý kandidát na prezidenta

Súdna rada SR zvolila Radoslava Procházku, Zuzanu Vikarskú a Michala Kianičku za kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Rada Európy by mala voliť nového sudcu ESĽP za SR v júni 2024 zo zoznamu troch kandidátov predložených slovenskou vládou.

Do voľby na troch kandidátov na sudcu ESĽP za SR sa zapojilo sedem uchádzačov. Vikarská bola zvolená 13 hlasmi, dvaja členovia Súdnej rady SR boli proti a dvaja sa zdržali hlasovania. Procházku zvolili desiatimi hlasmi, sedem členov Súdnej rady SR sa zdržalo hlasovania.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Citlivo to vníma?

Kandidatúru musí odobriť nová vláda

Kandidatúru bude musieť ešte odobriť vláda, ktorá vzíde zo septembrových predčasných parlamentných volieb. „Súčasná vláda odborníkov podľa prevažujúcich názorov a so zreteľom na nález Ústavného súdu SR nemá právo nominovať kandidátov na európske súdy. Dôvodom je to, že ide o zásadnú otázku zahraničnej politiky, ktorá nepatrí do kompetencií úradníckej vlády,“ povedal už skôr predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

Kianička pôsobí od septembra 2021 ako starší právny poradca v Európskom mechanizme pre stabilitu. V minulosti okrem iného absolvoval stáž na Súdnom dvore EÚ.

Mandát súčasnej slovenskej sudkyne ESĽP Alene Poláčkovej uplynie 28. decembra 2024.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Súdna rada zvolila kandidátov na sudcu ESĽP, je medzi nimi bývalý kandidát na prezidenta

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php