eReport.sk
Igor Matovič a Eduard Heger.
Igor Matovič a Eduard Heger. Foto: tasr

Sudca Šamko: Blokovanie škodlivého obsahu je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva!


Vláda Eduarda Hegera (OĽANO) a vládni poslanci v parlamente minulý týždeň schválili v súvislosti s vojnou na Ukrajine viaceré úpravy zákonov. Je medzi nimi aj dočasná novelizácia zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorou vláda umožnila Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ) proaktívne, alebo na niekoho podnet blokovať tzv. „škodlivý obsah“. Škodlivý obsah však nie je bližšie definovaný a preto sa dvihli protestné hlasy z opozičných radov s argumentom, že zákon môže byť zneužitý v politickom boji, teda na blokovanie iných ako vládnych názorov. Krajský sudca a komentátor Peter Šamko sa na celú záležitosť pozrel z hľadiska judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva a tvrdí, že uvedená úprava je v rozpore s touto judikatúrou.

„Je na ško­du ve­ci, že zá­ko­no­dar­ca pri kon­ci­po­va­ní toh­to zá­ko­na (a to v čas­ti tý­ka­jú­cej sa no­vej prá­vo­mo­ci NBÚ blo­ko­vať webo­vé strán­ky) pos­tu­po­val až príl­iš rých­lo, na­koľ­ko zrej­me pre­to ná­le­ži­te ne­zoh­ľad­nil re­le­van­tnú ju­di­ka­tú­ru Európ­ske­ho sú­du pre ľud­ské prá­va k prob­le­ma­ti­ke blo­ko­va­nia webo­vých strá­nok,“ tvrdí Šamko v blogu pre pravnelisty.sk.

Podobný ruský zákon bol v jednoznačnom rozpore s judikatúrou

Šamko svoje tvrdenie dokladá konkrétnym príkladom z ruského prostredia. Myslí si dokonca, že slovenská vláda mala pri tvorbe takýchto úprav dbať na to, aby neporušovala judikatúru a takéto modelové príklady mala pred napísaním a schválením úprav mať naštudované: „Pa­ra­doxným je, že ob­sa­ho­vo ob­dob­ný zá­kon tý­ka­jú­ci sa blo­ko­va­nia webo­vých strá­nok je aj sú­čas­ťou rus­ké­ho prá­va a prá­ve ob­sah toh­to rus­ké­ho práv­ne­ho pred­pi­su a je­ho vy­uží­va­nie v praxi rus­kým te­le­ko­mu­ni­kač­ným re­gu­lač­ným úra­dom Ros­kom­na­dzor bo­li pred­me­tom pres­kú­ma­va­nia v ne­dáv­nom roz­hod­nu­tí Európ­ske­ho sú­du pre ľud­ské prá­va vo ve­ci OOO Fla­vus a ďal­ší pro­ti Rus­ku zo dňa 23.06.2020 so zá­ve­rom o po­ru­še­ní člán­ku 10 Do­ho­vo­ru (prá­vo na slo­bo­du pre­ja­vu a prá­vo na ší­re­nie in­for­má­cií). To­to roz­hod­nu­tie ESĽP sto­jí za po­zor­nosť a tak zá­ko­no­dar­ca pri kon­ci­po­va­ní zá­ko­na ako aj NBÚ pri ap­li­ko­va­ní zá­ko­na, by ho ma­li dôs­led­ne zoh­ľad­ňo­vať.“

Problémom hlavne blokovanie webových stránok

Nové úpravy zákona o kybernetickej bezpečnosti umožňujú NBÚ blokovať v určitých prípadoch aj celé webové stránky, čo je podľa Šamka hlavným sporným bodom. „ESLP po­va­žu­je cel­ko­vé za­blo­ko­va­nie prís­tu­pu k webo­vým strán­kam za extrém­ne opat­re­nie, po­rov­na­teľ­né so zá­ka­zom no­vín ale­bo te­le­víz­nych sta­níc. Ta­ké­to opat­re­nie zá­mer­ne ig­no­ru­je roz­diel me­dzi zá­kon­ný­mi a ne­zá­kon­ný­mi in­for­má­cia­mi, kto­ré mô­že webo­vá strán­ka ob­sa­ho­vať a ro­bí nep­rís­tup­ným veľ­ké množ­stvo ob­sa­hu, kto­rý ne­bol iden­ti­fi­ko­va­ný ako ne­zá­kon­ný. Za­blo­ko­va­nie prís­tu­pu k ce­lej webo­vej strán­ke má prak­tic­ký do­pad, pre­to­že roz­ši­ru­je pô­sob­nosť blo­kač­né­ho prí­ka­zu ďa­le­ko za rá­mec pô­vod­ne cie­ľe­né­ho ne­zá­kon­né­ho ob­sa­hu,“ konštatuje Šamko.

Bude vás zaujímať:

  1. Prezidentka Zuzana Čaputov
  2. minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO)

Pokiaľ by aj bol na konkrétnej stránke vyhodnotený určitý obsah ako škodlivý, jej celkovým zablokovaním by prišlo aj k blokácii takého obsahu, ktorý by v rozpore so zákonom nebol. „ESLP uzat­vo­ril, že po­kiaľ blo­kač­né opat­re­nia cie­li­li na ce­lé elek­tro­nic­ké mé­diá nad rá­mec ob­sa­hu,kto­rý bol pô­vod­ne iden­ti­fi­ko­va­ný ako proti­práv­ny, iš­lo o neo­dô­vod­ne­ný zá­sah pod­ľa člán­ku 10 ods. 2 Do­ho­vo­ru. Nes­le­do­val žiad­ny le­gi­tím­ny cieľ a ne­bol ne­vyh­nut­ný v de­mok­ra­tic­kej spo­loč­nos­ti.

Vzhľa­dom k uve­de­né­mu doš­lo v pre­jed­ná­va­nej ve­ci k po­ru­še­niu člán­ku 10 Do­ho­vo­ru,“ uzavrel Šamko.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudca Šamko: Blokovanie škodlivého obsahu je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre