eReport.sk
Erdoganovi vysoký náskok nestačí
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

Švédsko: Súd schválil vydanie podporovateľa PKK do Turecka

Švédsky najvyšší súd schválil prvé vydanie podporovateľa zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) do Turecka. Verdikt padol pred novými rozhovormi v spore okolo prijatia Švédska do NATO. Súhlas s extradíciou muža bol zahrnutý do verdiktu, ktorý súd v stredu poskytol agentúre DPA.

Súd schválil vydanie podporovateľa PKK

Príslušné švédske zákony nepredstavujú prekážku pre vydanie muža do Turecka, kde si odpyká zvyšok trestu, uviedol súd. Nie je to podľa neho ani nezlučiteľné s Európskym dohovorom pre ľudské práva. O tom, či 35-ročného muža vydá, teraz musí rozhodnúť vláda v Štokholme.

Vstup do NATO

Turecko žiada od Švédska vydanie množstva osôb a dáva si to ako podmienku pre svoj súhlas so vstupom severskej krajiny do NATO. Tento spor stále trvá a brzdí prijatie Švédska do vojenskej aliancie.

Terorista?

Muža zatkli vo Švédsku v lete 2022 na žiadosť tureckých súdov. V Turecku ho odsúdili v roku 2014 na štyri roky a sedem mesiacov väzenia za drogové trestné činy. Podľa príkazu švédskeho súdu z minulého týždňa sa zadržaný priznal k drogovým zločinom a predčasne ho prepustili za dobré správanie. V roku 2018 prišiel z Turecka do Švédska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Netreba sa vzdávať
  2. Poľnohospodárska katastrofa.
  3. Sulík sa ide porovnávať s Ficom
  4. barbarský čin

Podľa švédskeho súdu muž vyjadril presvedčenie, že skutočným dôvodom tureckej žiadosti o jeho vydanie je to, že je Kurd a pracoval v záujme Kurdov. Je členom prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) a podporuje kurdské milície Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG) v Sýrii a zakázanú PKK. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obviňuje HDP z toho, že je predĺženou rukou PKK. HDP to odmieta.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Švédsko: Súd schválil vydanie podporovateľa PKK do Turecka

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php