eReport.sk
Súd rozhodol
Obvinený v kauze vyzvedačstva pre Rusko Bohuš Garbár, foto:tasr

Súd rozhodol: Údajný ruský špión spoznal svoj trest!

AKTUALIZOVANE Súd rozhodol. Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica odsúdil v utorok Bohuša Garbára, obvineného v kauze vyzvedačstva pre Ruskú federáciu, na trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu vo výmere troch rokov a peňažný trest 15.000 eur. Súd na verejnom zasadnutí schválil dohodu o vine a treste, rozsudok bol momentom vyhlásenia právoplatný.

Súd rozhodol

Garbár bol obvinený zo zločinov prijímania úplatku a vyzvedačstva. Predpokladom na uzavretie dohody o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a ním bolo priznanie viny, vzdania sa práva na súdny proces a možnosti odvolať sa voči rozsudku.

Spoznal svoj trest

Odsúdený pôsobil ako spravodajský agentúrny kontakt pre spravodajských dôstojníkov vojenskej rozviedky GRU Ruskej federácie. Jej dôstojníci mali pôsobiť pod krytím diplomatickej misie ruskej ambasády. Garbár v roku 2021 na konšpiratívnej schôdzke s osobou vystupujúcou pod menom Sergei Solomasov sľúbil vyhľadávať, získavať a vykonávať zber citlivých informácií a utajovaných skutočností týkajúcich sa slovenských bezpečnostných a spravodajských služieb a spolupráce SR,

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico a Ľuboš Blaha počas tlačovky Smeru.
  2. Vraj ide o revolučnú metódu!
  3. Nejasnosti v kauze Chikara 2?

EÚ a NATO s Ukrajinskou republikou. Rovnako aj utajovaných skutočností týkajúcich sa NATO a EÚ či utajovaných správ spravodajských služieb predkladaných parlamentu vrátane informácií kontrašpionážnej činnosti SIS smerujúcej voči „rusky hovoriacim osobám“. Na tento účel dostal tisíc eur.

Dôkazy nájdené pri domovej prehliadke

U Garbára pri domovej prehliadke polícia zaistila USB kľúče, nosiče, počítače, poznámky o plánoch spojenia. I plány o podrobnej schôdzkovej činnosti so spravodajským dôstojníkom ruskej spravodajskej služby GRU, ale aj časť finančných prostriedkov.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Súd rozhodol: Údajný ruský špión spoznal svoj trest!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti