tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Vlajka USA a americké doláre
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Strmý pád eura aj libry: Americký dolár brutálne silnie, Európa sa rúti do recesie!

Britská libra sa v piatok prepadla oproti doláru na najnižšiu úroveň za 37 rokov a euro kleslo na nové 20-ročné minimum. Trhy tak zareagovali na návrh britského rozpočtu, ktorý zahŕňa znižovanie daní, čo vyvoláva obavy o verejné financie, a zároveň na pokles podnikateľskej aktivity v Británii aj v eurozóne, čo signalizuje recesiu. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kwasi Kwarteng ohlasuje zníženie daní v britskom parlamente.
  2. Nemecká hranica
  3. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  4. slovenská ekonomika recesia rast bankovka kríza peňaženka

Britská libra sa v piatok prepadla pod hranicu 1,10 USD, keď klesla o 2,6 % na 1,0972 USD/GBP. Takúto úroveň zaznamenala naposledy v roku 1985, keď dosiahla historické minimum 1,0520 USD/GBP. Neskôr časť strát zmazala a predávala sa po 1,1049 USD.

Libra smeruje k najväčšiemu týždennému poklesu

Nový britský minister financií Kwasi Kwarteng ohlásil zníženie daní a opatrenia na podporu domácností a firiem a britský  úrad pre riadenie dlhu predložil plány na dodatočnú emisiu vo výške 72 miliárd libier (81,63 miliardy eur) na financovanie stimulov.

Dolárový index, ktorý meria silu amerického dolára voči košu šiestich hlavných mien, vzrástol v piatok na 112,44 bodu, čo je najvyššia hodnota od mája 2002.

Libra tak smeruje k najväčšiemu týždennému poklesu voči americkému doláru za dva roky. Aj spoločná európska mena oslabila v priebehu piatkového obchodovania a klesla o 0,9 % na 0,9755 USD po tom, ako predtým dosiahla najnižšiu úroveň od októbra 2002, a to 0,9726 USD/EUR.

Dolár prekonal maximá za dve desaťročia

Dôvodom bolo zníženie podnikateľskej aktivity v súkromnom sektore eurozóny v septembri v dôsledku vyšších cien energií. Euro je tak na ceste k najväčšiemu týždennému percentuálnemu poklesu od marca. Dolárový index, ktorý meria silu amerického dolára voči košu šiestich hlavných mien, vzrástol v piatok na 112,44 bodu, čo je najvyššia hodnota od mája 2002, a prekonal maximá za dve desaťročia dosiahnuté začiatkom tohto týždňa. Neskôr svoj rast skorigoval na 1 % a 112,38 bodu. (1 EUR = 0,88201 GBP)

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Strmý pád eura aj libry: Americký dolár brutálne silnie, Európa sa rúti do recesie!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku