eReport.sk
Herec, scenárista, režisér a tanečník Marek Ťapák sa zamyslel nad tým, čo sa deje okolo nás ako máloktorý z jeho kolegov z kultúrnej branže. Zdroj: FB / Marek Ťapák

VIDEO Stratili sme múdrosť a úctu našich predkov, konštatuje veľavravne herec Marek Ťapák


Situácia okolo pandémie Covid-19 a tiež okolo vojny na Ukrajine dokonale rozdelila a rozhádala Slovákov. Toľko útokov jeden na druhého, podozrievania zo šírenia konšpirácií a hoaxov medzi našimi ľuďmi hádam ešte nebolo. Olej do ohňa prilievajú nielen politici, ale aj – herci a umelci. Tak ako naposledy tí z Divadla Pavla Országha Hviezdoslava. Kto si spomenie na rok 1989 a to, ako herci a umelci pomáhali zvrhnúť komunistický režim, sa preto mnohí právom pýtajú – kam sa to rútime teraz?

Stratili sme radosť, ale získali cynizmus

Herci a umelci sa už vyjadrovali ku kadečomu, a to tými najrozličnejšími spôsobmi. Nie raz poburujúco, nie raz racionálne. A práve tým druhým spôsobom sa vo videu usiluje poukázať na niektoré javy, ktoré sa okolo nás dejú, herec Marek Ťapák. Už názov jeho zamyslenia sa, „Koho je to vina?“, je viac ako veľavravný. „Stratili sme pud sebazáchovy, stratili sme súcit, nemáme víziu, len prežívame. Stratili sme radosť, ale získali zatvrdnutosť, cynizmus a ohlúpli sme, aj keď máme viac vysokoškolských vzdelaných ľudí. Stratili sme schopnosť posudzovať náročné umelecké diela, ale dokážeme sa zabávať na prostoduchých vulgárnych narážkach. Stratili sme múdrosť a úctu našich predkov, ale získali sme prehnanú a falošnú korektnosť, ktorá nás doviedla do krachu,“ filozoficky konštatuje hneď v úvode známy slovenský herec, ale aj scenárista, režisér a tanečník.

Stratili sme múdrosť a úctu našich predkov, ale získali sme prehnanú a falošnú korektnosť, ktorá nás doviedla do krachu.

Marek Ťapák, herec, scenárista, režisér a tanečník

Marek Ťapák ďalej spomína Orwellov román 1984. „Tam mali štyri ministerstvá. Ministerstvo lásky, kde sa mučilo, ministerstvo mieru, kde hlavnou propagandou bola vojna, ministerstvo pravdy, kde sa prepisovala história a ministerstvo hojnosti, kde sa šíril hladomor a heslo bolo vojna je mier, otroctvo, sloboda,“ pokračuje so svojom zamyslení sa herec, podľa ktorého je nevedomosť sila, rovnako ako dnes. „Bandera a Šuchevič sú hrdinovia a dobro, Hitler a fašizmus je zlo. To sú ale paradoxy. Vláda, ktorá bola zvolená z vôle ľudu tvrdí, že nemá peniaze, ale na zbrane peniaze má. Odmietli sme zlú ruskú ropu, a teraz ju nakupujeme cez prostredníka za trikrát toľko. Nepodieľali sme sa na kolonizačnej politike sedemnásteho až devätnásteho storočia, ale platiť by sme zo solidárnosti mali i my. Veď sme partneri EÚ,“ prechádza Ťapák na faktografiu aby poukázal na zvrátenosť celej situácie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pápež František celebruje omšu svätenia olejov na Zelený štvrtok v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne 6. apríla 2023
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Akú dobu to žijeme, a akí vlastne sme?

„Čo tam po tom, že Francúzi vykorisťovali Afriku dodnes? A teraz sa divia, že ich zlí Nigérijčania vyhnali. Čo tam po tom, že nelegálna migrácia zaplavuje Európu a my sme bezmocní, ale korektní? Čo tam po tom, že sankciami trpíme viac ako ten, proti komu sú uvalené? Čo tam po tom, že sa nedodržiavali minské dohody, že Porošenko vykrikoval, ako budú kvičať ukrajinskí obyvatelia ruského pôvodu? Čo tam po tom, že pri potlačení týchto separatistov zahynulo 13-tisíc civilistov? Čo tam po tom, že mierová zmluva v Istanbule bola na spadnutie, ale po príchode pána Borisa Johnsona nič neplatilo? Čo tam po tom, že azovskí fašisti upálili cez 50 ľudí v Odese, ale zlí Rusi zaútočili na mierumilovnú Ukrajinu? Čo tam po tom, že my Európania sme nekorektní, nehájime demokratické princípy jedným metrom, že sme farizejskí a neúprimní? A koho je to vina? Moja?“ pýta sa herec po poriadne ostrých zrovnaniach a otázkach.

Ťapák za to všetko vidí vinu aj v sebe, pretože vraj nebol dostatočne dôrazný, málo upozorňoval na zárodky tohto šialenstva, málo burcoval a málo vysvetľoval. „Kráľ môže pohnúť pešiakom, nech ale bude tebou pohybovať ktokoľvek, o tvojej duši budeš rozhodovať ty sám, i keby to boli králi a vládcovia. Keď sa postavíš pred stvoriteľa, nemôžeš povedať: Iní mi prikázali robiť to, či ono. To bol citát z filmu Ridleyho Scotta. A čo vy?“ zakončil veľa vravnou otázkou Marek Ťapák svoje video, v ktorom veľmi umne poukázal na to, akú dobu teraz žijeme a akí niektorí vlastne sme. Čomu sme podľahli, čo vnímame či nevnímame v širších súvislostiach, ale nechávame sa ovplyvniť tými, ktorí nám chcú vnútiť ich ideológiu a ich pravdu. Práve poznanie a vnímanie širších súvislostí totiž môžu zabrániť tomu, aby sme vo svojej nevedomosti slepo prijímali dezinformácie, ktorými ich šíritelia ľahko rozvrátili nielen naše vedomie, ale aj spoločnosť.

Zdroj: FB / Marek Ťapák (fan page)

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Stratili sme múdrosť a úctu našich predkov, konštatuje veľavravne herec Marek Ťapák

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre