eReport.sk
Chystá sa NATO na vojnu?
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

Stoltenberg v Turecku: Švédsko si splnilo svoje záväzky pre vstup do NATO

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval v nedeľu po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom Ankaru, aby prestala namietať proti vstupu Švédska do Aliancie. Štokholm totiž podľa neho podnikol kroky na zahnanie bezpečnostných obáv Turecka.

„Švédsko prijalo významné konkrétne kroky súvisiace s obavami Turecka,“ uviedol Stoltenberg s tým, že Švédsko si splnilo svoje záväzky.

Stretnutie predstaviteľov

Zároveň uviedol, že predstavitelia Turecka, Švédska a Fínska sa v júni stretnú, aby rokovali o vstupe Švédska do NATO, uvádza agentúra Reuters.

Stoltenberg bol na Erdoganovej inaugurácii

Šéf NATO sa v sobotu zúčastnil na Erdoganovej inaugurácii, na ktorú do Ankary prišli desiatky svetových lídrov. Erdogan bol v máji zvolený na ďalšie päťročné funkčné obdobie. Jeho dvadsaťročné vládnutie Turecku sa tak predlžuje až do roku 2028.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Stoltenbergov apel z Bruselu
  2. Boris Pistorius
  3. Na Ukrajine treba dosiahnuť mier
  4. Mimoriadna situácia

Švédsko spolu s Fínskom požiadali o vstup do NATO vlani v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu. Ich žiadosti museli ratifikovať všetky členské krajiny, pričom Turecko a Maďarsko sú jedinými štátmi, ktoré ešte neschválili žiadosť Švédska. Fínsko sa oficiálne pripojilo k Aliancii v apríli tohto roka.

Erdogan totiž obviňuje Švédsko, že poskytuje útočisko „teroristom“, predovšetkým členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoltenberg v Turecku: Švédsko si splnilo svoje záväzky pre vstup do NATO

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php