eReport.sk
Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki. Zdroj: fb/morawieckipl

Stíhačky pre Kyjev? Reakciu Bidena „kopírujú“ aj Poliaci: Nevedú sa žiadne oficiálne diskusie o presune F-16!

Stíhačky pre Kyjev? Po Bidenovi reagujú Poliaci. Varšava v súčasnosti nerokuje o dodaní stíhačiek typu F-16 Ukrajine. Povedal to v utorok tajomník poľského ministerstva obrany Wojciech Skurkiewicz. Ako píše agentúra AFP, vyjadril sa tak deň po tom, čo Spojené štáty vylúčili, že by Kyjevu poskytli tieto bojové lietadlá.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Štáty sa prikláňajú k Rusku
  2. Potrebujeme mier!
  3. Sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen počas tlačovej konferencie v rámci oficiálnej návštevy Slovenska v Bratislave 31. januára 2023.

„Momentálne sa nevedú žiadne oficiálne diskusie o presune (stíhačiek) F-16,“ povedal Skurkiewicz pre AFP. Poľsko aktuálne vlastní 46 viacúčelových stíhacích lietadiel F-16 americkej výroby.

Morawiecki upozornil na potrebu plnej koordinácie

Vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak v pondelok naznačil, že Poľsko vysiela pozitívne signály ohľadom možnej dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu. Poľský premiér Mateusz Morawiecki však zdôraznil, že akékoľvek prípadné kroky týkajúce sa vojenského letectva by museli byť plne koordinované s ostatnými krajinami Severoatlantickej aliancie.

Biden plánuje návštevu Poľska

Americký prezident Joe Biden v pondelok novinárom povedal, že nepodporuje poskytnutie lietadiel F-16 ukrajinským silám. Oznámil tiež, že plánuje uskutočniť návštevu Poľska – konkrétny termín však neuviedol.

Trump kritizuje Bidenovu administratívu

„Najprv tanky, potom jadrové zbrane. Okamžite ukončite túto šialenú vojnu. Je veľmi ľahké to urobiť. Ak by ste to urobiť chceli!“ napísal exprezident USA Donald Trump na sociálnej sieti Truth Social. Urobil tak v reakcii na kroky Spojených štátov a Bidenovej administratívy v súvislosti s vojnových konfliktom na Ukrajine.

„Máme tu hroznú vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou. Milióny ľudí v nej zomierajú. A aj budú. Jediné, čo svet potrebuje, je začať okamžité mierové rokovania. Alebo potrebujeme jadrovú vojnu?“ pýta sa Trump.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stíhačky pre Kyjev? Reakciu Bidena „kopírujú“ aj Poliaci: Nevedú sa žiadne oficiálne diskusie o presune F-16!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti