eReport.sk
Dva gréckokatolícke drevené chrámy, ktoré sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO, sú chránené proti požiaru. Ide o Chrám sv. archanjela Michala v Ladomirovej z roku 1742 a Chrám sv. Bazila Veľkého v Bodružale z roku 1658. Na snímke gréckokatolícky drevený chrám sv. Bazila Veľkého v Bodružali z roku 1658
Dva gréckokatolícke drevené chrámy, ktoré sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO, sú chránené proti požiaru. Ide o Chrám sv. archanjela Michala v Ladomirovej z roku 1742 a Chrám sv. Bazila Veľkého v Bodružale z roku 1658. Na snímke gréckokatolícky drevený chrám sv. Bazila Veľkého v Bodružali z roku 1658. Foto: tasr

Štiavnica mementom? Drevené chrámy v okrese Bardejov zapísané v UNESCO sú chránené proti požiaru

Dva gréckokatolícke drevené chrámy, ktoré sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO, sú chránené proti požiaru. Ide o Chrám sv. archanjela Michala v Ladomirovej z roku 1742 a Chrám sv. Bazila Veľkého v Bodružale z roku 1658. Pre TASR to uviedol hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Drevné chrámy na východe by mali byť teda chránené. „V oboch chrámoch sa nainštalovali hlásiče požiaru reagujúce na prítomnosť otvoreného ohňa a dymu. Taktiež sa do nich umiestnili viaceré práškové hasiace prístroje, ktoré sa pravidelne kontrolujú a prechádzajú tlakovou skúškou. Zároveň vnútorný priestor monitorujú aj pohybové senzory, ktoré v prípade narušenia objektu upozorňujú miestneho kňaza a políciu. Tým sa chráni aj hnuteľný majetok v chráme,“ uviedol Pavlišinovič.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Banská Štiavnica deň požiari: Pripomína frontovú líniu, polícia koná
  2. Zľava primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková, minister obrany Jaroslav Naď a premiér Eduard Heger (vpravo) v Banskej Štiavnici 18. marca 2023.
  3. Centrum Banskej Štiavnice počas požiaru v sobotu 18. marca 2023.
  4. Nebezpečne šíriaci sa oheň v v centre Banskej Štiavice poškodil viaceré budov.

Drevené chrámy poistili

Ako povedal Pavlišinovič, vnútorná smernica nariadila, aby sa poistili všetky chrámy Prešovskej archieparchie, a to bez rozdielu či ide o chrám UNESCO, národnú kultúrnu pamiatku alebo nový chrám.

„Drevené chrámy v Bodružale a v Ladomirovej sa poistili voči združenému živlu. Čiže aj proti požiaru, taktiež proti krádeži a vandalizmu. Poistený je aj hnuteľný majetok a vybavenie chrámu ako vzácne ikony či liturgické náčinie,“ doplnil Pavlišinovič.

Chrámy chcú chrániť

Ako ďalej povedal hovorca Prešovskej archieparchie, reagujú na akékoľvek výzvy, ktorými ministerstvo kultúry chce podporiť ochranu a zabezpečenie týchto skvostov byzantskej kultúry pod karpatským oblúkom.

„Aj za pomoci dotácií od štátu sa chrámy komplexne opravili a drevo sa ošetrilo prípravkami s fungicídnym a insekticídnym účinkom. Určite však uvítame a budeme sa snažiť promptne implementovať akékoľvek návrhy na lepšie zabezpečenie chrámov. Obzvlášť voči požiarom, ktoré aj po nešťastnej skúsenosti z Banskej Štiavnice štátne orgány navrhnú,“ dodal hovorca.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štiavnica mementom? Drevené chrámy v okrese Bardejov zapísané v UNESCO sú chránené proti požiaru

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti