eReport.sk

Štedrá večera pre osamelých a ľudí v núdzi poskytla jedlo aj spoločnosť

V utorok 19.12.2023 zorganizovala Trnavská arcidiecézna charita spolu s mestom Trnava a Trnavskou arcidiecézou pravidelnú Štedrú večeru pre osamelých ľudí a pre ľudí v núdzi. Toto podujatie ukázalo, koľko ľudí žije bez strechy nad hlavou a aké sú ich skutočné problémy.

Večera ako symbol

Trnavská arcidiecézna charita už dlhodobo vytvára zázemie pre ľudí v núdzi. Počas roka eviduje nárast požiadaviek a príbehov, ktoré sa k nim dostávajú so žiadosťou o pomoc. Ľudí v núdzi a za hranicou chudoby pribúda. Jedna z foriem konkrétnej a adresnej pomoci je aj stretnutie pri štedrovečernej večeri. Nie je to však len o jedle, hoci práve to pomáha vytvoriť rodinnú atmosféru. „Máme pre nich pripravené predovšetkým stretnutie, ľudské spoločenstvo, ktoré tak veľmi potrebujú. Moderná spoločnosť trpí osamelosťou a sociálnym vylúčením. Prostredníctvom tejto večere chceme dať ľuďom pocítiť blízkosť,“ povedal Miroslav Dzurech, riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity. Byť ľuďom nablízku je jedno z ich  poslaní. Štedrú večeru usporiadali vďaka podpore jezuitov  v priestoroch vynovenej Mariánskej sály, ktorá poskytla dôstojné prostredie. Na večeri sa  zúčastnili aj zástupkyne a zástupcovia mesta Trnava, Trnavskej arcidiecézy a Trnavskej arcidiecéznej charity. Atmosféru dotváral hudobný program.   

Rôzne formy sociálnej pomoci

Podľa neoficiálnych údajov je na území mesta okolo 300 – 350 ľudí bez domova. Aj preto je toto podujatie veľmi významné,“ povedala viceprimátorka Eva Nemčovská. Osudy ľudí, ktorí sa zúčastnili na tejto večeri sú rôzne. Pán Peter sa ocitol bez strechy nad hlavou po smrti rodičov. Hoci sa už viac krát pokúšal zamestnať, jeho snaha nebola úspešná. Často sa stretol s nevhodným jednaním zamestnávateľov. Hovorí, že je pre neho ťažké zaradiť sa do spoločnosti. Niektorí sú bez domova a rodiny už dlhé roky. Je dôležité kontinuálne hľadať pre týchto ľudí formy pomoci, začlenenia sa a riešenia.  „Nové nízkoprahové denné centrum zvýšilo kapacitu a skvalitnilo prostredie, v ktorom poskytujeme pomoc. Pomohlo tomu aj stredisko osobnej hygieny, ktoré môžu ľudia využiť naplno. Je tu tiež sociálne poradenstvo na ceste k dôstojnejšiemu životu,“ uviedol Miroslav Dzurech. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štedrá večera pre osamelých a ľudí v núdzi poskytla jedlo aj spoločnosť

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Všetky AKTUALITY

Aktuálne