eReport.sk
Stav núdze
Záchranári odnášajú ženu, ktorú našli medzi troskami budovy, foto:tasr/ap

Dramatická situácia po zemetrasení v Turecku: Erdogan vyhlásil stav núdze!

Stav núdze! Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v utorok stav núdze v desiatich juhovýchodných provinciách, ktoré v pondelok zasiahlo ničivé zemetrasenie. Stav núdze potrvá tri mesiace.

Stav núdze

Erdogan uviedol, že bude prijatá séria núdzových opatrení, aby do poškodených oblastí mohli prúdiť humanitárni pracovníci a finančná pomoc.

Dramatická situácia

„Rozhodli sme sa vyhlásiť stav núdze, aby sme zaistili, že (záchranné a obnovovacie) práce môžu byť vykonané rýchlo… Rýchlo dokončíme tento proces na úrovni prezidentskej kancelárie a parlamentu,“ uviedol Erdogan v príhovore vysielanom v televízii.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Počet obetí ničivého zemetrasenia na hranici Turecka so Sýriou neustále rastie.
  3. Humanitárna pomoc do Sýrie sa nemá ako dostať

Tamojšia vláda vyslala do zasiahnutých oblastí 50.000 humanitárnych pracovníkov a vyčlenila 100 miliárd lír (takmer päť miliárd eur) na finančnú pomoc. Záchrannú akciu v odľahlých oblastiach Turecka však v súčasnosti komplikuje silná snehová búrka, v dôsledku ktorej sa niektoré cesty stali neprejazdné, čo spomaľuje dodávky potravín a pomoci.

Ničivé zemetrasenie

Vláda tureckého prezidenta je pritom na sociálnych sieťach vystavená kritike, pretože podľa niektorých reaguje pomaly. Zvládnutie tejto najväčšej prírodnej katastrofy, k akej počas Erdoganovej dve desaťročia trvajúcej vlády došlo, sa pritom môže ukázať ako kľúčové vzhľadom na nadchádzajúce tohtoročné prezidentské a parlamentné voľby.

Tisíce mŕtvych

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,8, za ktorým postupne nasledovalo približne 200 dotrasov, zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v noci na pondelok. Počet obetí v utorok presiahol 5000, avšak očakáva sa, že ešte porastie.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dramatická situácia po zemetrasení v Turecku: Erdogan vyhlásil stav núdze!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti