eReport.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

Biden telefonoval po zemetrasení s Erdoganom: Dáme všetko, čo potrebujete!

Americký prezident Joe Biden sľúbil v pondelok v telefonáte tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, že Spojené štáty pošlú Turecku „všetku možnú“ pomoc, akú potrebuje na spamätanie sa z ničivého zemetrasenia, ktoré malo magnitúdu 7,8. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP. 

Prezident Biden potvrdil pripravenosť Spojených štátov poskytnúť nášmu spojencovi v NATO, Turecku, všetku možnú pomoc potrebnú po takejto tragédii,“ uviedol Biely dom v oznámení.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prezidentka Zuzana Čaputová prijala poverovacie listiny od štyroch nových veľvyslancov.
  2. Mrazivé správy z Turecka
  3. Taliansko varuje pred cunami
  4. Humanitárna pomoc do Sýrie sa nemá ako dostať

Prezident informoval, že americké tímy urýchlene odchádzajú do Turecka pomôcť mu v pátraní a záchrane ľudí, plniť potreby ranených a vysídlených a koordinovať aj ďalšiu pomoc,“ doplnil Biely dom. Biden už pred telefonátom vyjadril na svojom oficiálnom účte na Twitteri „hlboký smútok“ nad katastrofou, pri ktorej zahynuli v Turecku a Sýrii tisíce ľudí. 

„Cítim hlboký smútok nad stratou ľudských životov a skazou spôsobenou zemetrasením s Turecku a Sýrii. Nariadil som svojmu tímu, aby pokračoval v pozornom sledovaní situácie, koordinoval pomoc s Tureckom a poskytol všetku možnú pomoc,“ dodal Biden v tvíte.

„Dnes sú naše srdcia a náš najhlbší súcit s tými, ktorí prišli o svojich drahých milovaných, s tými, ktorí sú ranení, a s tými, ktorí majú domovy a podniky zničené,“ uviedol Biden.

Pomoc aj Sýrii

Biely dom v neskoršom oznámení po telefonáte oboch prezidentov napísal, že humanitárne organizácie podporované Spojenými štátmi už pomáhajú odstraňovať aj skazu v Sýrii. 

Keďže Sýriu stále sužuje občianska vojna a USA nemajú žiadne diplomatické vzťahy s vládou prezidenta Bašára Asada, pomoc Sýrčanom zasiahnutým zemetrasením je zložitejšia. „Sme odhodlaní urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme naplnili humanitárne potreby sýrskeho ľudu,“ vyhlásil hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby. Hovorca ďalej informoval, že Spojené štáty posielajú dva pátracie a záchranné tímy, každý so 79 členmi, pričom koordináciu s tureckými partnermi majú na starosti ministerstvo obrany a agentúra USAID.

Kirby tiež uviedol, že americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa už skôr rozprával s tureckým kolegom Mevlütom Čavušoglom a ponúkol mu pomoc.
      

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden telefonoval po zemetrasení s Erdoganom: Dáme všetko, čo potrebujete!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti