Štáty sa prikláňajú k Rusku. Opozičný poslanec NR SR Tomáš Taraba (ŽIVOT-NS) upozorňuje, že politický západ v globálnom ideologickom súboji začína narážať na limity. Aj keď v Európe ešte doznieva vrchol tzv. liberálneho, či západného vnímania sveta, nemusí to trvať dlho. Víťazstvo Petra Pavla v českých prezidentských voľbách môže byť jedno z posledných, ktoré prináša na európsku scénu vlnu proamerických politikov. Taraba to demonštruje na grafe, ktorý znázorňuje zmeny vo vnímaní obyvateľov Južnej Ázie, Juhovýchodnej Ázie, Afriky, či Južnej Ameriky.
„Čoraz viac štátov sa začína odkláňať od pozície Západu a prikláňajú sa k Rusku alebo sú neutrálni,“ uviedol Taraba na sociálnej sieti.
Enormné úsilie Západu
A západ sa o zabezpečenie svojho celosvetového vplyvu snaží naozaj výrazne. Je to viditeľné nielen v politickej, ale aj v kultúrnej oblasti. A dlhodobo. Jedným z problémov môže byť to, že politici ako Rastislav Káčer, alebo Jaroslav Naď, začínajú byť v presadzovaní „mimoslovenských“ hodnôt až príliš priamočiari.
„Západ vyvinul za tento rok enormné úsilie, diplomatické, ekonomické, aby všetky krajiny zdielali postoj Západu a pridali sa k izolácii Ruska. Po roku je stav taký, že postoj Západu zdiela počet štátov, kde žije približne 35% svetovej populácie. Ostatné štáty majú vlastný postoj,“ pokračuje Taraba.
Multipolárny svet
Otázkou ďalších rokov bude napríklad to, či si USA dokážu udržať svoju latentnú unipolariutu . A či sa svet preklopí do multipolárneho usporiadania. V takomto usporiadaní by sa za svetové veľmoci pravdepodobne považovali ešte Čína, prípadne Rusko.
Mohlo by vás zaujímať:
„Schopnosť Západu vnútiť svoj postoj iným, klesá a naráža na limity. Je to potvrdenie o existencii multipolárneho sveta. Tam, kde je realitou, že iní sú z rôznych dôvodov ochotní ísť vlastnou cestou,“ uzavrel Taraba.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Taraba: Štáty sa prikláňajú k Rusku, schopnosť Západu vnucovať svoje postoje naráža na limity!