eReport.sk
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD)
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) zdroj: fb

Štát neustále motivuje ľudí bez práce: Počet nezamestnaných klesá už štvrtý mesiac po sebe


Počet nezamestnaných ľudí evidovaných na úrade práce zaznamenal pokles už štvrtý mesiac po sebe, najviac na východe Slovenska v Košickom a Prešovskom kraji. Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti podielu disponibilných uchádzačov (PDU) dosiahol v máji tohto roka úroveň 3,78 % z aprílových 3,82 %. Vo štvrtok o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

,,Ukazovateľ PDU stanovil v máji nové minimum. Dosiahol najnižšiu hodnotu od januára 2023, odkedy ho rezort práce začal oficiálne používať. Aj ďalšie ukazovatele, ako napríklad celkový počet uchádzačov o zamestnanie v evidencii úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, sa pohybujú na úrovniach blízko historických miním,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku bol v máji 137.397. Medzimesačne ide o pokles viac ako 1500 ľudí. Medziročne PDU o zamestnanie podľa ÚPSVaR klesol o 0,12 percentuálneho bodu. Pri medzimesačnom porovnaní sa znížil o štyri stotiny percentuálneho bodu. Nezamestnanosť najviac klesala v Košickom a Prešovskom kraji, v oboch sa PDU znížil o 0,13 percentuálneho bodu. V porovnaní okresov najvýraznejší pokles PDU zaznamenali Medzilaborce z 8,33 na 7,63 %.

Najviac nových pracovných miest

Najviac nových pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji (37.664) a najmenej v Prešovskom kraji (3263). V máji vzniklo aj 45.178 voľných pracovných miest pre absolventov stredných a vysokých škôl. Okrem toho rezort práce, sociálnych vecí a rodiny počas júna tohto roka spustil ďalší projekt na podporu nezamestnaných.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke zľava minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker (Hlas-SD) a minister školstva, mládeže a telovýchovy ČR Mikuláš Bek
  2. komisár pre deti Jozef Mikloško
  3. Tomáš Taraba
  4. poslankyňa NR SR Zora Jaurová (PS)

Príspevok v prípade práce na skúšku

,,Neustále rozširujeme portfólio nástrojov, ktorými dokážeme pomôcť ľudom bez práce v rôznorodých životných situáciách. Aj tento týždeň sme spustili v rámci národného projektu Finančné stimuly pre zamestnanosť poskytovanie príspevku v prípade práce na skúšku. Pomôžeme tak dlhodobo nezamestnaným a ľuďom so zdravotným postihnutím pri získavaní odborných zručností a praktických pracovných skúseností s cieľom zlepšiť ich postavenie na trhu práce“ doplnil generálny riaditeľ a generálny tajomník ÚPSVaR Peter Ormandy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štát neustále motivuje ľudí bez práce: Počet nezamestnaných klesá už štvrtý mesiac po sebe

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne