eReport.sk
prostredníctvom filmu sa diváci oboznámia so životom na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS
Vesmírna stanicu ISS Reprofoto: tasr

Štart rakety SpaceX s posádkou na ISS opäť zmarilo nepriaznivé počasie


Po začiatku konfliktu na Ukrajinu zostáva vesmír ojedinelou oblasťou spolupráce medzi USA a Ruskom. V júli 2022 Roskosmos a NASA podpísali v rámci programu ISS dohodu o krížových letoch.

Štart americkej kozmickej lode Crew Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) bol v nedeľu pre nepriaznivé poveternostné podmienky odložený na 4. marca. S odvolaním sa na vyhlásenie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) o tom v nedeľu informovala agentúra AFP.

Pôvodne sa štart mal uskutočniť 1. marca. Následne bol preložený na nedeľu ráno (SEČ) a pre zlé počasie opäť zrušený. Najnovšie je štart naplánovaný na pondelok ráno (SEČ). Nosná raketa SpaceX Falcon 9 sa vydá na let k ISS zo štartovacieho komplexu 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku na Myse Canaveral na Floride.

Medzinárodnú posádku misie Crew-8 tvoria kozmonaut ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Alexandr Grebenkin a astronauti NASA Matthew Dominick, Michael Barratt a Jennette Eppsová.

Ako dodala agentúra AFP, pre Dominicka, ktorý je veliteľom misie Crew-8, ide o prvý vesmírny let – podobne ako pre Eppsovú. Nováčikom je aj Grebenkin. Barratt, ktorý je lekár, absolvuje už tretiu vesmírnu misiu. Jeho prvé dve boli na palube raketoplánov, ktorých výroba bola ukončená v roku 2011.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Švajčiarska banka zatajila daňovým úradom okolo 700 miliónov dolárov
  2. Stúpenci jemenských šiitských povstalcov - húsíov.
  3. Ženy si odnášajú potraviny z kamiónu v blízkosti Centra podtatranskej pomoci Ukrajine v Poprade 24. októbra 2022.

Táto posádka strávi na ISS približne šesť mesiacov. Bude tam vykonávať rôzne experimenty. A to vrátane použitia kmeňových buniek na vytvorenie organoidov – umelo pestovaných más buniek pripomínajúcich orgány – na štúdium degeneratívnych chorôb. Využije pri tom prostredie mikrogravitácie na umožnenie trojrozmerného rastu buniek, ktorý na Zemi nie je možný.

Po začiatku konfliktu na Ukrajinu v roku 2022 zostáva vesmír ojedinelou oblasťou spolupráce medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

V júli 2022 Roskosmos a NASA podpísali v rámci programu ISS dohodu o krížových letoch troch ruských kozmonautov na americkej pilotovanej lodi Crew Dragon a troch amerických astronautov na ruskej pilotovanej lodi Sojuz MS v rokoch 2022-24.

V decembri 2023 Roskosmos oznámil predĺženie dohody s NASA do roku 2025. Výkonný riaditeľ Roskosmosu pre programy s posádkou Sergej Krikalev uviedol, že dodatočná dohoda zahŕňa ďalšie dva krížové lety na ISS do roku 2025.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štart rakety SpaceX s posádkou na ISS opäť zmarilo nepriaznivé počasie

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre