eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sľúbil všetkým, ktorí napadnú Izrael krvavú odvetu. Foto: tasr

Nádej na Blízkom východe: Izrael s dohodou o prímerí súhlasí, čaká sa už len na to, ako odpovie Hamas

Vojna medzi Izraelom a militantným palestínskym hnutím Hamas stála životy už desiatky tisícov životov Paletínčanov, medzi ktorými je množstvo žien a detí. Smutné je, že o mieri hovoriť nechce zatiaľ ani jedna strana, ba USA ešte prilievajú olej do ohňa dodávaním zbraní pre izraelskú armádu. Svet sa pýta: Kedy a kto toto krviprelievanie zastaví?

Teraz je na ťahu Hamas

Izrael zväčša súhlasil s rámcovou dohodou o prímerí a prepustení zadržiavaných rukojemníkov v Pásme Gazy. Teraz je rozhodujúce vyjadrenie palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktorého delegácia by mala podľa médií pricestovať do Káhiry na nedeľňajšie rokovania. Pre agentúru AFP to v sobotu uviedol nemenovaný predstaviteľ USA, píše TASR.

„Máme rámcovú dohodu. Izraelčania ju viac-menej prijali,“ citovala AFP zdroj z administratívy amerického prezidenta Joea Bidena. „Teraz je na ťahu Hamas,“ dodal. Podľa predstaviteľa by sa prímerie mohlo začať už v sobotu, ak by Hamas s súhlasil s prepustením vymedzenej skupiny zraniteľných rukojemníkov – chorých, zranených, starších ľudí a žien.

Máme rámcovú dohodu. Izraelčania ju viac-menej prijali.

Joe Biden, americký prezident

Zdôraznil, že prímerie nastane, ak Hamas vyrieši túto poslednú otázku. Táto dohoda podľa iného zdroja predpokladá, že Hamas prepustí 42 rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov v Izraeli. Biely dom ešte minulý týždeň uviedol, že oslobodenie rukojemníkov „by viedlo k okamžitému a trvalému prímeriu v Gaze na obdobie najmenej šiestich týždňov“.

Americkí predstavitelia podľa AFP dúfajú, že dohoda o prímerí by vytvorila priestor pre „trvalejšie“ mierové riešenie medzi Izraelom a Hamasom. Zdroj blízky Hamasu povedal, že delegácia tohto hnutia predloží svoju „oficiálnu odpoveď“ na návrh, ktorý bol koncom februára vypracovaný na medzinárodných rokovaniach v Paríži za účasti Izraela, USA, Egypta aj Kataru.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Odkaz majú aj pre Leyenovú
  2. Nielen Ukrajina potrebuje pomoc
  3. bývalý prezident USA Donald Trump
  4. Ženy si odnášajú potraviny z kamiónu v blízkosti Centra podtatranskej pomoci Ukrajine v Poprade 24. októbra 2022.
  5. Americký prezident Joe Biden
  6. prostredníctvom filmu sa diváci oboznámia so životom na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS

AFP vo svojej správe citovala egyptské médiá, podľa ktorých budú rokovania o prímerí pokračovať v nedeľu v Káhire. Vyjednávači sa pokúšajú dohodu sprostredkovať ešte pred začiatkom ramadánu – moslimského pôstneho mesiaca. Ten sa v závislosti od lunárneho kalendára začína 10. alebo 11. marca.

Washington aj Dauha vyjadrili nádej, že prímerie by mohlo vojsť do platnosti už v budúcom týždni. Prezident USA Biden však vo štvrtok povedal, že dosiahnutie dohody bude trvať dlhšie. V ten deň totiž prišlo o život približne 100 ľudí počas rozdávania humanitárnej pomoci Palestínčanom v Gaze.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nádej na Blízkom východe: Izrael s dohodou o prímerí súhlasí, čaká sa už len na to, ako odpovie Hamas

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre