Ostávajú v tieni politikov, ktorí pravidelne vystupujú v médiách a ktorých tak národ pozná a považuje za mocných. V skutočnosti však ministri či, nebodaj, poslanci nie sú zďaleka jedinými ľuďmi, ktorí majú v ruke páky moci a rozhodujú o veľkých, často obrovských tokoch peňazí.
Znalci nám pomohli vybrať Top 10
Ereport sa opýtal malej vzorky ľudí, ktorí dobre poznajú fungovanie štátnej správy, koho považujú za jej najmocnejších reprezentantov, mimo samotných ministrov.
Použili sme pri tom jednoduchý vzorec: pri voľbe zoznamu vyberajte „mocných štátnej správy“ spolovice podľa toho, akú majú oficiálnu moc a spolovice podľa toho, aký majú reálny vplyv. Každý z našich znalcov prostredia (želali si ostať v anonymite) prišiel so svojím zoznamom, panel si ich potom vymenil až sa zjednotili na konečných desiatich menách. Menách najmocnejších ľudí v úzadí.
Neprekvapí, že väčšinu nášho zoznamu tvoria štátni tajomníci. Ich moc však nie je automatická. Ako nám vysvetlili zasvätení, reálna moc štátneho tajomníka silno závisí od okolností. Ak mu napríklad minister (ten rozhoduje o organizácii ministerstva) vyčlení slabé kompetencie, štátny tajomník je skôr na okrasu. Sú však aj štátni tajomníci, ktorí sú mimoriadne vplyvnými ľuďmi v pozadí. Niekedy vďaka silnému politickému krytiu, niekedy proste preto, že sú takí kompetentní, že sú pre politickú mašinériu veľmi dôležití. A niekedy je to kombinácia oboch.
Štátni tajomníci a sekční šéfovia
Ako nám náš panel respondentov vysvetlil v minulosti by medzi desiatku „naj“ dali aj šéfov niektorých štátnych agentúr. Typickými príkladmi agentúr, cez ktoré idú obrovské zdroje, sú napríklad Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) či Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). V súčasnosti je však moc v štátnej správe pomerne silno sústredená na ministerstvách. Najmocnejší sú niektorí z ich štátnych tajomníkov, generálnych tajomníkov služobného úradu (v podstate by mal byť najvyšším nepolitickým šéfom ministerstva) a generálnych riaditeľov.
Kto teda v úzadí vládne? Náš ranking „desať najmocnejších“:
1. Radovan Majerský – šéf štátneho rozpočtu.
Štátny tajomník Ministerstva financií SR bol dlhé roky generálnym riaditeľom pre štátny rozpočet. Má povesť schopného technokrata – tichý človek v úzadí bez politických ambícií, zato s dokonalým prehľadom o verejných financiách. Aj preto má rešpekt. A veľký vplyv.
Zdroj: Štátny tajomník MF SR Radovan Majerský a minister financií Ladislav Kamenický, foto:tasr
2. Patrik Krauspe – nenápadný druhý šéf rezortu vnútra
Jeden z dvoch štátnych tajomníkov na silovom rezorte (druhou štátnou tajomníčkou je Lucia Kurilovská). Dlhé roky sa pozná s ministrom, veď spolu tvorili najužší tém zakladateľa strany Hlas Petra Pellegriniho. Vyštudovaný právnik Krauspe sa pôvodne pohyboval v IT sfére (roky bol v manažmente správcu národnej domény SK NIC), potom sa pohyboval v rôznych pozíciách štátnej správy – ako riaditeľ kancelárie ministra školstva, neskôr ako vedúci Úradu podpredsedu vlády pre investície a inovácie.
Má povesť trpezlivého diplomata, s dobrými konexiami naprieč politickou aj biznisovou sférou. Ako štátny tajomník má pod sebou napríklad metodické riadenia štátnej správy. Aj preto je ozajstnou pravou rukou ministra tohto rezortu, ktorý sa všeobecne označuje za jeden z najnáročnejších.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
ŠPECIÁL Desať najmocnejších ľudí štátnej správy