eReport.sk

Spartakovci – čo prezradil o budúcnosti mužstva tréner Michal Gašparík?  

Začiatkom februára bola tlačová konferencia klubu FC Spartak Trnava. Počas nej zhodnotili Spartakovci zimnú prípravu a predstavil plány do budúcnosti. Viac prezradili tréner Michal Gašparík a hráč Kristián Koštrna. 

Špecifická príprava

Spartakovci v uplynulých týždňoch absolvovali prípravu pred jarnou časťou sezóny. Tá bola špecifická, pretože hráči v nej absolvovali menej zápasov než zvyčajne. Veľa zápasov počas prípravy sa v minulosti neosvedčilo, prichádzali často zranenia. Nakoľko tréner Michal Gašparík tím hráčov dokonale pozná, nebolo potrebné kryštalizovanie základnej zostavy. Teraz sa sústredil na hľadanie alternatív, systémových vecí a kombinácií hráčskych pozícií. „Ak viem, čo nám funguje, nepotrebujem to v príprave skúšať, ale hľadáme alternatívy,“ povedal Michal GašparíkJeho zverenci v príprave odohrali štyri zápasy so zahraničnými súpermi. 

Pribudli noví Spartakovci

Počas zimnej prestávky pribudli do kádra traja noví hráči. Dvojica mladých stredopoliarov Jaheem Burke a Tomislav Krizmanič a skúsený hrotový útočník Tomáš Poznar. Krizmanič má pol sezóny na to, aby sa ukázal a následne tím rozhodne, či si uplatní opciu. Burkeho mal tréner vyhliadnutého už dlhšie, pretože má netradičné riešenia, vie dať gól z rôznych situácií a je veľmi rýchly.  „Poznar je alternatíva pre Djuričina, je to vysoký šestnástkový hráč, ktorý dokáže zakryť loptu chrbtom k bránke. Rozširuje nám útočnú formáciu, podobne ako Kubo Paur, ktorý môže tiež priniesť niečo nové. Najmä aby sme našli strelca, to je kľúčové.“  V tejto polsezóne sú podľa trénera čísla mužstva priemerné. V minulej sezóne bol Spartak na druhom mieste v počte strelených gólov a mal veľmi dobrú efektivitu. Cieľom je teda zapracovať na oblastiach, v ktorých sa mužstvo zhoršilo. Dôležité je nájsť koncového hráča, ktorý bude strieľať góly.      

Formovanie budúceho mužstva 

Viacerým hráčom končia na konci sezóny zmluvy. Erik Daniel je prvým z tých, ktorí sa už dohodli na pokračovaní, v uplynulých dňoch podpísal zmluvu aj brankár Martin Vantruba. Hráči, ktorým sa končí zmluva budú sledovaní v zápasoch – rozhodne ich výkonnosť aj prístup v kabíne. Situácia sa však vyjasní až o pol roka. Prestupová politika sa zmenila. Klub si vyberá mladších a perspektívnych hráčov. „Aj celkovo, keď chceme niečo v tréningu pridať, potrebujeme mať mladšie mužstvo. Berieme mladých hráčov, často bezmenných a snažíme sa s nimi pracovať,“ povedal tréner Michal Gašparík. S niektorými hráčmi sa Spartak Trnava rozlúči a do mužstva by mohla prísť nová krv, čo je podľa trénera po dlhšom čase potrebné.  

Častou témou sú aj odchovanci. Len tí najlepší sa dokážu presadiť do prvého mužstva.  Hlavným kritériom je kvalita hráčov, ktorý musia zvládať náročnú ligu a prinášať výsledky. Aj tréner by bol rád, ak by mohol využívať domácich odchovancov, keďže adaptácia  cudzincov je vždy ťažšia. „Teraz sme začali robiť už od šestnástky, že hráčov si ťaháme do procesu a dávame im priestor v týždni vo viacerých tréningoch, aby sa aklimatizovali a aby sme ich spoznali. Verím, že v najbližšom období, tak do dvoch rokov, určite nejakých zapracujeme. Sú tu veľmi šikovní futbalisti, najmä v šestnástke a sedemnástke. Musia byť trpezliví, lebo vždy je to o kvalite, ale chce to čas.“

Aktuálna situácia Spartaka Trnava

Spartak je po jesennej časti na treťom mieste ligy, s dvojbodovou stratou na Žilinu a deväťbodovým mankom na Slovan. Sedem bodov máme pred štvoricou prenasledovateľov. Ambície Spartaka sú zostať minimálne na treťom mieste, ideálne sa dostať vyššie. Zároveň však treba odrážať útoky klubov, ktoré sú pod ním v tabuľke. Naša liga je čoraz náročnejšia, pretože prichádzajú kvalitní tréneri. „Keby sa podarilo druhé miesto, bol by to bonus. Bude to náročné, teraz nás čaká pohár a potom ťažké štyri zápasy, v ktorých máme náročných súperov. Rozhodovať sa bude v nadstavbe a vo vzájomných zápasoch, kde budú strácať body aj ostatní. My by sme boli radi, keby sme zachovali tú Európu,“ zhrnul najlepší hráč za minulý rok v hlasovaní fanúšikov Kristián Koštrna. 


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Spartakovci – čo prezradil o budúcnosti mužstva tréner Michal Gašparík?  

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Všetky AKTUALITY