Wisla Krakov - FC Spartak Trnava, foto TASR

Spartak do baráže EKL nepostúpil

Červeno-čírni prekvapujúco ukončili svoju tohtoročnú púť na medzinárodnej scéne. Herne ani výsledkovo sa im totiž nevydaril odvetný zápas na pôde Wisly Krakov. V prvom polčase posadil súpera na koňa nezmyselným faulom Azango. V druhom dejstve spartakovci po ďalšej chybe darovali Poliakom aj druhý gól. Zápas šiel do predĺženia. Aj v ňom lepšie začali hráči Wisly. Dovtedy spoľahlivý brankár Frelih chyboval pri rohu súpera a Spartak bol na uterák. Trnavčania však zabojovali a gólom Ďuriša si vybojovali aspoň penalty. V nich mal postup na kopačke Bainović, no nedal. V dramatickom a dlhom rozstrele napokon rozhodol Jaroch, pretože obranca Kóša svoj druhý pokus nepremenil.

Wisla Krakov – Spartak Trnava 4:1 pp. (1:0)

Góly : 42. Rodado (pen.), 60. Starzynski, 98. Uryga, rozhodujúca penalta Jaroch – 106. Ďuriš

Zostavy :

Wisla

Broda – Jaroch, Uryga, Biedrzycki, Kiakos (74. Mikulec) – Carbo, Sukiennicki (61. Gogol) – Starzynski (106. Kutwa), Rodado, Kiss (61. Duarte) – Zwolinski (90. Baena)

Trnava

Frelih – Holík, Sabo (99. Paur), Ujlaky (46. Kratochvíl), Kóša, Mikovič (90. Bainović) – Zeljković (106. Corryn) – Azango, Procházka (67. Kubista), Pich (46. Ahl) – Ďuriš

ŽK : Kiakos, Carbo, Jaroch – Sabo, Ďuriš, Kubista, Paur, Frelih

Rozhodovali : Robertson – Roome, Macleod (Sco.)

Diváci : 15 099

Nevydarený prvý polčas v trnavskom podaní

Trnavčania prvý zápas vyhrali 3:1 a boli favoritmi na postup. Úvod zápasu v Krakove bol rozkúskovaný s množstvom faulov na oboch stranách. V 6. minúte po faule na Azanga sa neujala Mikovičova štandardka. O päť minút neskôr Freliha po krídelnej akcii prekonal Kiss, no gól pre ofsajd neplatil. O chvíľu skvele zakročil navrátilec do trnavského dresu Erik Sabo, keď v poslednej chvíli vypichol loptu pred útočníkom Zwolinskim. V nasledujúcich dvadsiatich minútach sa na trávniku nedialo nič zásadné. Krakovčania síce držali loptu, no neboli pre trnavskú bránu nebezpeční. V 41. minúte prišiel Azangov darček pre súpera. Najprv ľahkovážne stratil loptu, v snahe vybojovať ju naspäť fauloval v pokutovom území a nasledoval pokutový kop pre Wislu. Loptu si postavil Rodado a poslal domácich do vedenia. Spartakovci mohli takmer okamžite odpovedať. Domáci brankár Broda skvele zakročil po Procházkovom centri.

Predĺženie vďaka brankárovi Frelihovi

Na úvod druhého polčasu urobil tréner Gašparík dve zmeny. Na trávnik prišiel Kratochvíl a Ahl. Ospalý výkon Trnavčanov však pokračoval. Spartakovci boli málo nebezpeční smerom dopredu a smerom do obrany bol na trnavskej polovici ihriska často chaos. Vyvrcholenie prišlo v 60. minúte, keď si s jednoduchou dlhou loptou súpera neporadil Mikovič, Starzynski využil jeho chybu a zvýšil na 2:0 pre Wislu. O chvíľu mohlo byť ešte horšie. Rodado sa vyhol postaveniu mimo hry a spartakovcov od tretieho gólu zachránil iba reflexívny zákrok Freliha v bránke Spartaka. Chaos v hre Spartaka dokumentoval aj Sabo, keď vo vlastnej šestnástke nabil Rodadovi do čistej šance, ktorú zlikvidoval trnavský brankár. Na záver mohol červeno-čierne farby vykúpiť Azango. Jeho ojedinelá, no stopercentná šanca mohla znamenať postup Spartaka do baráže EKL. Strela však minula cieľ. Preto zápas po záverečnom hvizde pokračoval v tridsaťminútovom predĺžení.

Vypadnutie po dramatickom rozstrele

Nevydarený európsky večer korunovali Trnavčania v ôsmej minúte predĺženia po rohovom kope Wisly. Dovtedy skvelý trnavský gólman Frelih chcel vyboxovať centrovanú loptu, no päsťou ju netrafil a stopér Uryga dal tretí gól Poliakov. Po dovtedajšom priebehu zápasu sa mohlo zdať, že duel je rozhodnutý. Opak bol pravdou. Pred začiatkom druhej časti predĺženia upravil tréner Gašparík zostavu a na trávnik prišiel Corryn. Po krídelnej akcii Azanga, ktorý našiel v pokutovom území Ďuriša, Trnava dokázala jeho zásluhou znížiť na 1:3. Tento stav Spartak potreboval aspoň na pokutové kopy.

Do konca pridaného času ešte Slovinec Frelih vychytal v čistej príležitosti Mikulca a Rodadov gól neplatil pre ofsajd. Zápas nakoniec dospel do penaltového rozstrelu. V piatej sérii pokusov mal postupový mečbal na kopačke Trnavčan Bainović. Svoj pokus však poslal nad bránu. Po tomto momente boli strelci oboch mužstiev dlho neomylní. Svoje pokusy premenili aj obaja brankári. Rozhodnutie prišlo až v štrnástej sérii. Najprv za Wislu premenil obranca Jaroch. Sebastián Kóša musel premeniť aj svoj druhý pokus, no to sa mu nepodarilo. Brankár Broda ho vychytal, čo znamená, že do baráže EKL sa prebojovala Wisla.

Hlas po zápase

Michal Gašparík (tréner Trnavy)

Chceli sme hrať úplne inak. Našim cieľom bolo streliť prvý gól. Neboli sme schopní si prihrať. Nepomohli ani striedania. Zožrali nás aj za pomoci ľudí. Penalty? Mohli sme rozhodnúť, mali sme mečbal, ale dvaja, ktorým som najviac veril, zlyhali. To sa ale stáva. Wisla bola lepšia.”