Šokujúci zahraničný článok! Pokiaľ chcete poznať naozajstné zahranično-politické stanoviská politických lídrov, občas je vhodné naštudovať si ich vyjadrenia pre zahraničné plátky – či už mediálne, alebo odborné. Politický analytik Eduard Chmelár tak v odbornom časopise Foreign Affairs objavil článok, ktorý je plný kontroverzných stanovísk. Stanovísk dočasného premiéra Eduarda Hegera. Heger sa v ňom napríklad hlási k tomu, že svet by mal podporovať pokračovanie vojny na Ukrajine a dominantné postavenie USA. Vyzdvihuje zároveň ´pozitíva´, ktoré vraj priniesla vojna na Ukrajine.
Šokujúci zahraničný článok
„Dnes vyšiel v prestížnom americkom zahraničnopolitickom časopise Foreign Affairs článok troch stredoeurópskych premiérov Eduarda Hegera, Petra Fialu a Mateusza Morawieckeho. V ktorom vyzvali ´slobodný svet´, aby podporoval pokračovanie vojny a akceptoval mier len za podmienok, ktoré si určí Ukrajina. Zároveň vyjadrili nadšenie z toho, že vojna vniesla ´novú energiu do transatlantickej aliancie´ a že sa zbrojí viac ako kedykoľvek predtým v histórii aliancie. To však podľa nich nestačí, treba zbrojiť ešte viac, aby si Západ udržal svoj ´vojenský a technologický náskok´,“ napísal na sociálnej sieti Chmelár.
Klamstvá troch premiérov?
Heger sa tak definitívne zaradil medzi západných lídrov, ktorí odstupujú od vyváženého štýlu zahraničnej politiky. Prináša pritom politiku proamerickú a proukrajinskú. Nie však proeurópsku.
Mohlo by vás zaujímať:
„Premiéri Poľska, Česka a Slovenska tvrdia, že Západ bude akceptovať iba taký mier, ktorého podmienky určí Kyjev. To však nie je pravda, lebo už pred rokom bola na spadnutie mierová dohoda, ktorá vychádzala z návrhu ukrajinskej vlády, no ktorú Británia a Spojené štáty odmietli,“ konštatuje odborník.
„Vazal Heger“
Otázkou teda je, aj v kontexte obviňovania opozičných strán, že chcú zmeniť zahranično-politickú orientáciu Slovenska, či to nie sú práve vlády Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati), kto ju zmenil. Konkrétne z orientácie na Európu a všetky štyri svetové strany, na orientáciu na USA a výlučne na jednu svetovú stranu.
„Traja vazali vzývajú dominantné postavenie svojho pána. Mali sme tu kedysi ´vedúcu úlohu KSČ´ a myslím si, že takejto sluhovskej mentality už naozaj stačilo. Nie je to po prvý raz, čo stredoeurópski lídri zrádzajú európske jadro, zrádzajú záujmy Európy a hlásia sa k vazalskému postaveniu voči USA. Odporujú tak kľúčovým výzvam, ktoré naposledy sformuloval francúzsky prezident Macron, ktorý žiadal autonómnejšie postavenie EÚ a väčšiu nezávislosť od Spojených štátov. Toto nie sú drobné názorové rozdiely. Je to zásadný geopolitický konflikt. Takže stanovisko Eduarda Hegera, ale aj jeho ministrov (spomeňme si na zmenené priority novej Bezpečnostnej stratégie SR) neznamená nič iné ako výraznú zmenu zahraničnopolitickej orientácie Slovenska, ktorá nekladie dôraz na Paríž, Berlín či Brusel, ale Washington,“ pokračuje Chmelár.
Technokratickí úradníci a podávači kľučiek
Vo vláde podľa odborníka ako keby zabudli, že na čo vlastne štátom slúži zahraničná politika. „Odmietanie politiky štyroch svetových strán je ako výčitka hysterickej manželky, že sa rozprávate aj s inými ženami. Zahraničná politika sa má usilovať o zvýšenie vplyvu štátu a o zlepšovanie vzťahov s ďalšími krajinami. Nie o vytváranie nepriateľstva s inými časťami sveta. Porovnajte si to s tým, čo robí dnešná mocenská garnitúra, či už prezidentka alebo vláda. Na čele diplomacie by mal stáť štátnik. A ten ktorý dokáže vytvoriť geopolitickú koncepciu Slovenska. A nie technokratický úradník a podávač kľučiek, ktorý sa správa ako miestodržiteľ impéria,“ uzavrel Chmelár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár upozorňuje na šokujúci zahraničný článok: Heger vyzýva na dominantné postavenie USA!