eReport.sk
Ján Mazák. Foto: tasr

ŠOK Mazák oznámil, že už nemajú kandidáta na šéfa Kolíkovej nového súdu!

Šéfom Najvyššieho správneho súdu SR, ktorého vznik je jedným z výsledkov reforiem justície, ktoré predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), už nechce byť nikto! Aj jediný doterajší kandidát, ktorý mal o túto lukratívnu, vysokú a vplyvnú funkciu záujem, sa rozhodol, že kandidovať nebude. A vysvetlil aj dôvody, prečo sa odrazu svojou kandidatúrou už nesúhlasí.

Jaroslav Macek vzal späť súhlas s kandidatúrou na prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Rozhodnutie odôvodnil tak, že zo skladby uchádzačov na sudcov tohto súdu vyplýva, že nebude schopný zabezpečiť implementáciu svojho projektu na začatie jeho činnosti. Informoval o tom predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.

„Projekt totiž vychádzal z toho, že aspoň dve tretiny sudcov nového NSS SR budú tvorené doterajšími sudkyňami a sudcami správneho kolégia Najvyššieho súdu SR tak, aby sa zabezpečil prenos orgánovej pamäte z Najvyššieho súdu na NSS SR. Medzi uchádzačmi sú však len štyria sudcovia správneho kolégia Najvyššieho súdu,“ spresňuje Macekove dôvody späťvzatia súhlasu s kandidatúrou Súdna rada na svojom webe.

Mazák nateraz vypustil voľbu

Predseda Súdnej rady na základe toho vypustil voľbu prvého predsedu NSS SR z návrhu programu zasadnutia Súdnej rady, ktoré sa bude konať 2. marca. „Nové voľby prvého NSS SR budú vyhlásené bez zbytočného odkladu,“ uvádza sa na webe Súdnej rady.

Macek bol jediný kandidát

Výberové konanie na sudcov NSS SR pozostáva z verejného vypočutia pred Súdnou radou a overenia predpokladov sudcovskej spôsobilosti. Súdna rada realizuje aj voľbu kandidáta na predsedu NSS SR. Uskutočniť sa mala 2. marca a jediným kandidátom na voľbu šéfa NSS SR bol práve Macek.

Kandidátov na sudcov ešte v polovici februára nemali

Ešte 15. februára hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady Veronika Müller potvrdila, že Súdna rada SR neeviduje žiadnu prihlášku do výberového konania na sudcu Najvyššieho správneho súdu SR. Uchádzači pritom mohli žiadať o zaradenie do výberového konania do 26. februára. Výberové konanie na obsadenie 29 voľných miest sudcov na NSS SR sa má uskutočniť od 7. do 9. apríla a od 12. do 14. apríla, informovala predčasom Müller.

Vznik súdu je výsledkom Kolíkovej reformy

Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. Má mať postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Sídliť má v Bratislave a funkčný má byť od 1. augusta.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ŠOK Mazák oznámil, že už nemajú kandidáta na šéfa Kolíkovej nového súdu!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti