eReport.sk
Mária Kolíková, foto: tasr

Na Kolíkovej “dieťa”, Najvyšší správny súd, sa nehrnie nikto: Neprišla ani jedna prihláška!

Súdna rada SR zatiaľ neeviduje žiadnu prihlášku do výberového konania na sudcu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Potvrdila to hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady Veronika Müller. Uchádzači môžu žiadať o zaradenie do výberového konania do 26. februára.

Výberové konanie na obsadenie 29 voľných miest sudcov na NSS SR sa má uskutočniť od 7. do 9. apríla a od 12. do 14. apríla. O funkciu sa môže uchádzať sudca, ale aj nesudca, ktorý vykonával právnickú prax najmenej po dobu desiatich rokov a dosiahol vek 30 rokov ku dňu výberového konania.

V prípade nesudcu je okrem právnického vzdelania podmienkou aj zloženie odbornej justičnej skúšky. “Za odbornú justičnú skúšku sa považuje aj advokátska skúška, prokurátorská skúška, notárska skúška a odborná skúška komerčného právnika,” doplnila Súdna rada.

Prihlásil iba jeden kandidát, ten však chce byť šéfom

Výberové konanie na sudcov NSS SR pozostáva z verejného vypočutia pred Súdnou radou a overenia predpokladov sudcovskej spôsobilosti. Súdna rada realizuje aj voľbu kandidáta na predsedu NSS SR. Uskutočniť sa má 2. marca. Jediným kandidátom na voľbu šéfa NSS SR je Jaroslav Macek.

Výberovým konaním musí prejsť každý

Zriadenie NSS SR má byť jedným z výsledkov reformy súdnictva z dielne rezortu spravodlivoti, ktorému šéfuje ministerka Mária Kolíková.

Najvyšší súd SR (NS SR) navrhoval možnosť automatického presunu sudcu zo správneho kolégia NS SR do NSS SR. “V rámci rozporových konaní s Najvyšším súdom SR bola táto téma predmetom diskusie. Najvyšší súd SR akceptoval návrh ministerstva spravodlivosti, aby nedošlo k automatickému “preklopeniu” sudcov správneho kolégia na Najvyšší správny súd a aby sa uskutočnilo výberové konanie pozostávajúce z vypočutia pred Súdnou radou SR a overenia sudcovskej spôsobilosti uchádzačov o funkciu sudcu na Najvyššom správnom súde SR vrátane preverenia ich majetkových pomerov,” uviedol predčasom hovorca rezortu spravotlivosti Peter Bubla.

Nuž zdá sa, že skúseným a ostrieľaným sudcom NS SR sa príliš nechce opäť absolvovať náročné výberové konania spoločne s kandidátmi s menšími skúsenosťami či žiadnymi, keďže do “výberka” sa môžu hlásiť aj nesudcovia.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.