Od štvrtkovej polnoci platí na Slovensku moratórium. Ministerstvo vnútra zároveň upozornilo, že volebné moratórium trvá až do skončenia hlasovania v deň volieb. Počas moratória je zakázané viesť volebnú kampaň akýmkoľvek spôsobom a uverejňovať prieskumy verejnej mienky. Veronika Remišová to zjavne číta inak. Prípadne sa vedome spolieha na fakt, na ktorom sa zhodujú aj odborníci, že pravidlá moratória je často ťažké vymôcť.
Mohlo by vás zaujímať
Na sociálnej sieti totiž naša digitálna líderka zverejnila celú plejádu svojich kandidátov v zajtrajších komunálnych a regionálnych voľbách. A to doslova len niekoľko hodín pred otvorením volebných miestností.
Status, ktorý zverejnila Remišová v piatok o 18.27 h teda len niekoľko hodín pred otvorením volebných miestností. V jej predvolebnom odkaze, pri ktorom mohla porušiť moratórium, sme z pochopiteľných dôvodov odstránili plné mená kandidátov aj názov strany, za ktorú kandidujú. – Foto: fb/remisova.veronika
Litera zákona
„Taktiež sa nesmú zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách, koalíciách politických strán a kandidátoch v ich prospech alebo neprospech v rozhlasovom a televíznom vysielaní, v rámci audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, v periodických a neperiodických publikáciách a v agentúrnom spravodajstve,“ uviedol rezort vnútra o pravidlách moratória.
Rezort ministra Romana Mikulca tiež upozornil, že počas moratória sa nesmie zobrazovať platená politická reklama na sociálnych sieťach ani sponzorované príspevky. Zakázaný je aj presun dopravných prostriedkov s kampaňovým vizuálom.
Šikovná alebo nevedomá
Či ide u vicepremiérky o nevedomosť, alebo úmysel, sa nám zistiť nepodarilo. Ak išlo o úmysel, treba jej dať kredit za to, že síce zverejnila menovite všetkých svojich kandidátov, ale nie ako platenú reklamu.
Či ide o porušenia zákona, posúdia iste čoskoro odborníci. Isté je, že toto konanie Remišovej je v rozpore minimálne s etikou. Na pováženie je, že takto koná po Matovičovi druhá najväčšia bojovníčka za „slušné Slovensko, bez korupcie a pochybných praktík.“
Čo hovoria kompetentní experti
Podľa piatkovej reportáže RTVS pravidlá volebného moratória je často ťažké vymôcť, a to najmä v dobe sociálnych sietí, zhodujú sa právnici. „Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán však aj v minulosti podnety na porušenie moratória overovala s Facebookom či Googlom, často sa podania ukázali ako neopodstatnené. Tie aktuálne začne riešiť v sobotu (29. 10.). Pokutu môže uložiť až neskôr, po vykonaní volieb,“ informoval dnes telerozhlas.
Právnik Marek Domin z Univerzity Komenského v Bratislave konštatoval, že moratórium sa podľa môže javiť ako prežitok, keďže situáciu komplikujú sociálne siete. „Jedno z riešení je pravidlá nastaviť lepšie. Druhé riešenie je pravidlá úplne vypustiť a nechať to na voľnú súťaž až do poslednej chvíle. Ale obávam sa, ako by to potom dopadlo,“ povedal pre Rádiožurnál.
Právnik Tomáš Majerčák z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poukázal na nízku politickú kultúru a v tejto súvislosti je presvedčený, že legislatívu je potrebné nastaviť dôslednejšie: „V súčasnosti je elektronizácia na inom stupni než to volebné moratórium, ktoré bolo pôvodne zavedené. Neskôr sa od toho upúšťalo. A neviem, prečo to zákonodarca v roku 2014 znova upravil. Lebo do roku 2014 bola skôr tendencia celkom zrušiť volebné moratórium.“
Podľa Evy Chmelovej, ktorá šéfuje Odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra dnes pre verejnoprávnu televíziu potvrdila, že podania v súvislosti s podozreniami na porušovanie moratória už prichádzajú, pričom štátna komisia bude rozhodovať o ďalšom postupe už počas volebnej soboty. „Osobitne (ide o) facebook. Koľkokrát, aj v minulosti štátna komisia komunikovala s facebookom, googlom, so zástupcami určenými pre Slovenskú republiku. Takže by som nepovedala, že to nie je overiteľné. Z veľkej miery to je overiteľné, ale z veľkej miery podania nie sú opodstatnené,“ vysvetlila Chmelová.
RTVS dodáva, že moratórium má vytvoriť rovnaký prístup všetkým subjektom, aj pokoj pre rozhodovanie voliča: „Európskym štandardom je, že trvá jeden – dva dni, Česko ho napríklad vypustilo úplne.“
Na záver
Ak by chcel niekto spochybniť informáciu o tom, kedy vicepremiérka status silne vykazujúci znaky toho, že ním moratórium mohla porušiť zverejnila, pripájame deň aj aj presný čas, kedy ho „odpálila“ na sociálnej sieti:
Ďalších komentárov sa zdržíme a radšej pripájame náhodne vybrané video, ktoré možno pobaví aj slovenskú vicepremiérku a ministerku tejto, v súčasnosti, menšinovej vlády.
Poznámka autorky: Video čisto náhodné.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
ŠOK Bol to z jej strany úmysel? Porušila Remišová moratórium? TOTO musíte vidieť!