eReport.sk
Socialisti Bulharska varujú kolegov
Na ilustračnej snímke bulharská vlajka. Foto: traveloffpath.com

Socialisti z EÚ varujú kolegov z Bulharska pred koalíciou s národnými stranami a Ficovým osudom


Socialisti Bulharska varujú kolegov. Podobný scenár ako na Slovensku sa opakuje v Bulharsku. Po informáciách o vznikajúcej ľavicovo-národnej koalícii sa Strana európskych socialistov vyhráža vylúčením bulharskej členskej strane ako v prípade Smeru.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Progresívny atentátnik podporujúci vojnu
  2. Nastal Ficov čas
  3. Posadnutý pomstou
  4. Orbán blahoželá R. Ficovi k víťazstvu
  5. Pellegrini, Hlas, expremiér
  6. Nemci su na nohách!
  7. Remišová konečne nie je na dne

Strana európskych socialistov (PES) je, ako v prípade slovenského Smeru-SD premiéra Fica, pripravená prijať všetky potrebné opatrenia proti svojmu miestnemu členovi z Bulharska, proti Bulharskej socialistickej strane (BSP).

Dôvodom je, že BSP oznámila zámer vytvoriť širokú koalíciu s národne orientovanými stranami, píše portál Euractiv.

Slovenský scenár sa opakuje v Bulharsku

Aktuálne informácie hovoria o tom, že bulharská BSP, oficiálny člen PES, plánuje vytvorenie nového ľavicovo-národného bloku, ktorý zahŕňa 16 strán. Sú medzi nimi aj euroskeptické a údajne prorusky orientované strany Ataka na čele s Volenom Siderovom a formácia Nikolaja Malinova.

„Ak sa vedenie bulharskej strany BSP rozhodne ísť touto cestou, potom Európska socialistická strana určite prijme následné opatrenia. Rovnako, ako sa to stalo v iných prípadoch. Napríklad na Slovensku,“ povedal generálny sekretár frakcie PES Giacomo Filibeck na okraj podujatia v Bruseli.

PES začiatkom októbra pozastavila členstvo stranám Smer-sociálna demokracia (SMER-SD) slovenského premiéra Roberta Fica a Hlas-sociálna demokracia (HLAS-SD) predsedu slovenského parlamentu Petra Pellegriniho. Tí zostavili koaličnú vládu so Slovenskou národnou stranou (SNS).

Líderka BSP Kornelia Ninova nedávno povedala, že je proti tlaku PES na implementáciu Istanbulského dohovoru o uznaní tretieho pohlavia, ktoré nemá nič spoločné s biologickým pohlavím. Zároveň vyjadrila obdiv Robertovi Ficovi a jeho pronárodnej politike.

Nová bulharská vláda v Orbánovom štýle

Medzitým experti v Sofii odhadujú, že za pronárodným obratom v krajine stojí bulharský prezident Rumen Radev a že EÚ by sa mala pripraviť na vládu v Orbánovom štýle pripravenú využiť rastúcu ukrajinskú „únavu“.

Parvan Simeonov z Gallup International Balkan povedal, že dostať sa do centra pozornosti na ľavej strane politického spektra je skôr niečo pre bulharského prezidenta Rumena Radeva, „nie pre Ninovu“.

Prezident Radev je zarytým odporcom posielania vojenskej pomoci Ukrajine. Je ochotný urobiť kompromis s Kremľom a mnohí ho považujú za napodobňovateľa politického štýlu maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Radev je hlavným článkom siete medzi všetkými týmito nesúrodými faktormi v ľavicovom a vlasteneckom priestore,“ povedal expert.

Bulharská ľavica údajne stavia na nostalgii za komunistickou minulosťou a na pocite vďačnosti mnohých Bulharov za Ruské impérium, ktoré oslobodilo Bulharsko spod osmanskej nadvlády na konci 19. storočia. „Ninova cíti, že tento vlastenecký priestor sa začína fragmentovať a chce byť v jeho gravitačnom centre. Tou postavou však bude Rumen Radev, nie ona,“ povedal odborník.

Radev bol zvolený za prezidenta v roku 2017. A to s podporou údajne proruskej Bulharskej socialistickej strany (BSP). Rýchlo však ukázal svoj politický štýl a potenciál získať ľavicových konzervatívnych a euroskeptických voličov. Teraz je vo svojom druhom päťročnom období.

Odborník dodal, že Radev si už vybudoval pevnú neformálnu sieť vplyvných starostov, ktorí sa stanú oporou jeho budúcej strany. „Po dvoch až troch rokoch si Radev vybuduje svoju politickú infraštruktúru, aby mohol vstúpiť do stranícko-politickej hry. Nevyzerá ako Fico. Je skôr ako Orbán, ale s ľavicovými postojmi,“ dodal Simeonov.

Politický obrat citeľný v celej Európe

V širšom kontexte je podľa politológa krok BSP k vytvoreniu národne orientovanej koalície obrazom toho, čo sa deje v celej Európe.

„To ukazuje rastúce sebavedomie východne orientovaných, západne kritických mainstreamových politikov v Európe. Ninova je príliš malý príklad. Najväčším príkladom v Bulharsku sú strana Vazrazhdane (v preklade Obnova) a Rumen Radev,“ dodal.

Simeonov odhaduje, že všetci títo východne orientovaní politici cítia, že vietor opäť začína fúkať ich smerom.

„Protiofenzíva Ukrajiny bola zatiaľ neúspešná. Na Západe sa hovorí o rokovaniach s Ruskom a Bulharsko je krajina, ktorá má historicky proruské nálady. A všetci ľudia, ktorí sa teraz cítia bez zastúpenia, sa budú pozerať do tohto proruského politického priestoru,“ dodal a varoval pred únavou, pokiaľ ide o vojny na európskom kontinente.

Bulharská ľavica nie je bruselská ľavica

Podľa analytika Dimitara Ganeva sa BSP už roky odkláňa od hodnôt socialistov v EÚ a jej líderka Kornelia Ninova sa chce „oveľa viac podobať na Orbána než na (Martina) Schulza a (Olafa) Scholza“. Ganev však trvá na tom, že muž, ktorý sa môže stať „bulharským Orbánom“, je Radev, ktorý má teraz veľmi obmedzené prezidentské právomoci.

„Nástup Radeva k moci je reálna možnosť. Do volebného obdobia prezidenta mu zostávajú ešte tri roky. Ak v tomto období nebudú parlamentné voľby, ide mu to výborne. Jeho prezidentské obdobie by sa malo skončiť v januári 2027 a parlamentné voľby budú o päť mesiacov neskôr,“ povedal Ganev.

Politológ si je istý, že Radev sa po skončení svojho prezidentského obdobia bude podieľať na straníckej politike. „Radev už vybudoval serióznu personálnu sieť prostredníctvom dočasných vlád, ktoré vymenoval. Táto sieť neustále tlačí na Radeva, aby cez neho získali prístup k moci,“ dodal Ganev.

Očakáva sa teda, že Radev prevezme významnú úlohu na ľavom spektre v Bulharsku, ktoré je v porovnaní s ľavicovými stranami v Európe konzervatívne, vlastenecké a jemnejšie než prísny euroatlanticizmus súčasných vládcov.

„Bulhari nie sú extrémni ľudia. Nechcú extrémne možnosti,“ povedal Ganev a dodal, že to znamená, že Radev bude pravdepodobne súhlasiť s politickým konsenzom týkajúcim sa členstva v EÚ a NATO, ale nezachová si takú pevnú pro-NATO pozíciu. „Niečo ako Orbán, ale v ľavom sektore,“ dodal.

Zdroj: euractiv.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Socialisti z EÚ varujú kolegov z Bulharska pred koalíciou s národnými stranami a Ficovým osudom

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre