eReport.sk
Andrej Danko - predseda SNS
zdroj foto: fb/Andrej Danko - predseda SNS

SNS navrhuje zaviesť právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov: Čo by zmeny mali zahŕňať?


SNS chce opätovne zaviesť inštitút práva na opravu, presadiť chce aj nové povinnosti pre prevádzkovateľov spravodajských portálov v súvislosti s diskutérmi. Poslanci Národnej rady (NR) SR za SNS zmeny navrhujú v novele zákona o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie, ktorú predložili do parlamentu.

Nové pravidlá pre diskutérov

Podľa SNS má novela posilniť ochranu osobnostných práv a zvýšiť transparentnosť médií. Inštitút tzv. práva na opravu má nahradiť súčasné právo na vyjadrenie. „Právo na opravu umožňuje fyzickým a právnickým osobám žiadať o uverejnenie opravy nepravdivých alebo neúplných skutkových tvrdení, ktoré zasahujú do ich cti, dôstojnosti alebo dobrej povesti,“ ozrejmila Škopcová.

Právo na opravu

Podľa návrhu SNS by bolo možné požiadať o opravu do ôsmich dní od uverejnenia tvrdenia. Žiadosť by musela obsahovať návrh znenia opravy, identifikáciu vydania, popis skutkového tvrdenia a uvedenie pravdivého tvrdenia. Oprava by musela byť uverejnená do troch dní od doručenia žiadosti alebo v inej primeranej lehote, ktorá by nesmela presiahnuť 60 dní.

Povinnosti pre prevádzkovateľov webov

SNS tiež navrhuje zavedenie osobitných povinností pre prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom. Prevádzkovatelia by mali vopred získať a overiť identifikačné údaje fyzických osôb, ktoré sa zúčastňujú diskusií. Údaje by boli uchovávané na účely preukázania totožnosti diskutujúcich v prípade potreby. Zmenou chcú reagovať na nedávne prípady obvinenia osôb za schvaľovanie konania útočníka v Handlovej. „Nedávne udalosti ukázali potrebu efektívneho riadenia a kontroly nenávistných prejavov na internete,“ uviedla hovorkyňa strany.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Andrej Danko. Foto: ereport
  2. Audiovizuálny fond
  3. šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS)
  4. Nech žije Fico

SNS verí, že opatrenia prispejú k ochrane práv jednotlivcov a k zvýšeniu transparentnosti a zodpovednosti médií. Poslanci navrhujú účinnosť novely dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SNS navrhuje zaviesť právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov: Čo by zmeny mali zahŕňať?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: