eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a kanadský premiér Justin Trudeau v pondelok prostredníctvom telefónu rokovali o dlhodobej obrannej spolupráci.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a kanadský premiér Justin Trudeau pózujú po podpísaní dokumentov 11. apríla 2023 v Toronte. Foto: TASR/AP

Šmyhaľ v Kanade: Potrebujeme viac zbraní. Trudeau mu ich dodá


Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil v utorok ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine napadnutej Ruskom. Informoval o tom, keď hostil v Toronte ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa. TASR prevzala správu z tlačových agentúr AP a AFP.

Nová vojenská pomoc zahŕňa 21.000 útočných pušiek, 38 guľometov a vyše 2,4 milióna kusov streliva.

„Pripravujeme sa na protiofenzívu. Potrebujeme viac munície, viac zbraní, viac vojenského vybavenia,“ povedal Šmyhaľ.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hrozba pre svetový mier
  2. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
  3. Kanadský premiér Justin Trudeau.
  4. Stojíme za ukrajinským ľudom
  5. Kanadský premiér Justin Trudeau

Poďakoval sa Kanade za podporu od samotného začiatku invázie Ruska na Ukrajine vo februári 2022 – Kanada poskytla ekonomickú a vojenskú pomoc za miliardy dolárov.

Nové sankcie na ruské organizácie

Trudeau tiež oznámil, že Kanada zavádza nové sankcie na ruské a bieloruské úrady a organizácie ako trest za pokračovanie invázie.

„Ukrajina bojuje za hodnoty a zásady, ktoré sú piliermi všetkých našich demokracií,“ povedal Trudeau. „Budeme ďalej robiť všetko potrebné, aby sme zaistili víťazstvo Ukrajiny,“ dodal.

Kanada takisto poskytne ukrajinskej vláde pôžičku 2,4 miliardy kanadských dolárov (1,78 miliardy USD) na podporu základných služieb, ako napríklad vyplácanie dôchodkov a obnova poškodenej energetickej infraštruktúry. Celková sľúbená kanadská pomoc Ukrajine už presiahla osem miliárd kanadských dolárov (5,94 miliardy USD).

Napadli oficiálne weby

Premiér Trudeau tiež informoval, že proruskí hekeri narušili fungovanie webových stránok kanadskej vlády práve počas návštevy ukrajinského premiéra Šmyhaľa, ale „to neoslabí silné puto Ottawy a Kyjeva“.

V utorok dopoludnia boli napadnuté oficiálne weby kanadského lídra a senátu, ako aj ďalších inštitúcií.      

Trudeau to potvrdil, pričom k zodpovednosti za hekerský útok sa v príspevku na platforme Telegram prihlásila skupina, ktorá sa nazýva NoName.

„Nie je to nič neobvyklé, že ruskí hekeri sa zameriavajú na krajiny, ktoré prejavujú vytrvalú podporu Ukrajine, ktoré vítajú na návšteve ukrajinské delegácie alebo ukrajinské vedenie. Takže načasovanie nie je prekvapujúce,“ uviedol Trudeau na spoločnej tlačovej konferencii so Šmyhaľom.

„Ale ak to niekoho zaujíma, tak Rusko nás niekoľkohodinovým znefunkčnením oficiálnej webovej stránky kanadskej vlády neodradí od neotrasiteľnej podpory Ukrajiny,“ vyhlásil Trudeau.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šmyhaľ v Kanade: Potrebujeme viac zbraní. Trudeau mu ich dodá

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre